Soud tak podle deníku nejspíš ze zhruba 4800 stížností vybere náhradní případy, prostuduje je a nechá českou vládu, aby se k nim vyjádřila. Verdikt soudu se tak oddálí. "Padne nejdříve za tři čtyři roky," odhadla advokátka Klára Veselá-Samková, která zastupuje jednoho z vybraných stěžovatelů Jana Vomočila.
Svou stížnost stáhli bratři Vladislav a Václav Hlaváčkovi kvůli odpovědi k žalobě, kterou navrhuje vládní zmocněnec pro zastupování státu u štrasburského soudu Vít Schorm a v níž se podle deníku argumentuje značně nevybíravě. "Hlaváčkovým je 80 let, tahle zpráva je urazila a rozhodli, že už to nemají zapotřebí," řekl HN jejich advokát Martin Kölbl.
Další stěžující si majitel Oskar Morawetz letos zemřel a Schorm ve své odpovědi pochybuje o plné moci k jeho zastupování. "V prosinci 2001 měl stěžovatel upadnout a způsobit si zranění hlavy s vnitřním krvácením, čímž... byla zasažena paměť... Vyvstává otázka, nakolik byl v dané době způsobilý činit právní úkony," cituje deník ze Schormova textu.
Ve své zprávě Schorm argumentuje hlavně tím, že k zásahu do práva na pokojné užívání majetku nemohlo dojít proto, že drtivá většina stěžovatelů své vlastnické právo získala už v jeho regulací omezené podobě. Ministerstvo spravedlnosti, při kterém Schorm působí, se k jeho materiálu nechce vyjadřovat. Nejde prý o konečnou verzi odpovědi na devět okruhů otázek, které se regulace nájemného týkají. Vládní stanovisko má zamířit ke štrasburskému soudu do konce roku.