V Česku HDP na hlavu dosahoval loni 79 procent unijního průměru, zatímco v roce 2005 to bylo 77 a o rok dříve 75 procent. Na Slovensku v uplynulém roce hrubý domácí produkt na obyvatele činil 64 procent průměru "sedmadvacitky", což je tříprocentní zlepšení proti roku 2005 a sedmiprocentní proti roku 2004.
Z devíti dalších nováčků z rozšíření unie z roku 2004 Českou republiku překonaly pouze Slovinsko (88 procent) a Kypr (92 procent). Až za Českem se naopak umístila jedna ze starých zemí EU - Portugalsko (75 procent).
HDP měří ekonomickou aktivitu v zemi, tedy představuje peněžní hodnotu statků a služeb, které byly na nějakém území v určitém období vytvořeny.
Nejlépe při jeho přepočítání na jednoho obyvatele jsou na tom v Lucembursku, kde ve srovnání s unijním průměrem HDP na hlavu dosahuje 280 procent. Naopak v Bulharsku, které figuruje na opačném konci pořadí, je to pouhých 37 procent.
Evropští statistici nicméně podotkli, že v případě Lucemburska se na jeho výsledcích podílí fakt, že do celkového HDP přispívá i velké množství lidí, kteří do této země jezdí pracovat z okolních států. Ti však pak už nejsou zahrnuti do přepočítávání na osobu.
Na druhém místě za poněkud "specifickým" Lucemburskem figuruje Irsko se 146 procenty, za nímž následuje Nizozemsko (131 procent).