Účelem iniciativy o drobném podnikání je snížit byrokracii, zlepšit přístup malých a středních podniků k evropským programům, zvýšit jejich podíl na veřejných zakázkách a odstranit překážky bránící přeshraničnímu podnikání, uvedl Stašek. Její součástí budou i stanovy malého evropského podniku. Komise rovněž posoudí vliv daňových politik na růst malých a středních podniků. "Akt je na pořadu jednání EK pro rok 2008, ale konkrétní datum nebylo zatím stanoveno," dodal Stašek.
Malým a středním podnikům je třeba poskytnout příležitosti, jak pozitivní diskriminace využít, a to například prostřednictvím opatření zajišťujících jejich přístup k veřejným zakázkám, a tedy dalším kapitálovým zdrojům pro růst, inovace a jejich produktivitu, upozornil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Koncept pozitivní diskriminace malých a středních podniků musí být podle něj vnímán jako průřezový a přijímaná opatření na úrovni EU nesmí ztěžovat podnikatelské prostředí.
"Podstatné je, aby nevznikala nová evropská byrokratická mašinerie, nějaký nový úřad pro malé a střední podniky, který by stejně nic nevyřešil," doplnil předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Obecně by v návrzích mělo podle něj být více zdůrazněno, že hlavním cílem je ulehčení podnikání v EU, aby se evropská ekonomika stala více konkurenceschopnou.
Malé a střední podniky potřebují podle Drábka zprostředkovat efektivní ochranu duševního vlastnictví ke zvýšení jejich inovačního úsilí a ochraně proti prostředkům nespravedlivé soutěže mimo EU. Je jim prý třeba také umožnit přístup na trh veřejných zakázek a odstranit překážky obchodu. Tyto firmy požadují také maximální průhlednost a zjednodušení pravidel pro podnikání, nejlépe ve formě jednoho zákona o podnikání, podotkl.
Malé a střední firmy s méně než 250 zaměstnanci jsou pilířem celé ekonomiky Evropské unie. Zaměstnávají více než dvě třetiny Evropanů; devět z deseti podniků zaměstnává méně než deset lidí.