EK chce příští rok podpořit malé a střední podniky

18.12.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. prosince (ČTK) - Evropská komise chce příští rok předložit balík opatření na podporu malých a středních podniků ve formě evropského zákona pro malé podnikání. Na dotaz to potvrdil mluvčí pražského zastoupení Evropské komise Martin Stašek. Domácí podniky návrhy vesměs vítají, bojí se ale vzniku nové evropské byrokratické mašinerie.

Účelem iniciativy o drobném podnikání je snížit byrokracii, zlepšit přístup malých a středních podniků k evropským programům, zvýšit jejich podíl na veřejných zakázkách a odstranit překážky bránící přeshraničnímu podnikání, uvedl Stašek. Její součástí budou i stanovy malého evropského podniku. Komise rovněž posoudí vliv daňových politik na růst malých a středních podniků. "Akt je na pořadu jednání EK pro rok 2008, ale konkrétní datum nebylo zatím stanoveno," dodal Stašek.

Malým a středním podnikům je třeba poskytnout příležitosti, jak pozitivní diskriminace využít, a to například prostřednictvím opatření zajišťujících jejich přístup k veřejným zakázkám, a tedy dalším kapitálovým zdrojům pro růst, inovace a jejich produktivitu, upozornil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Koncept pozitivní diskriminace malých a středních podniků musí být podle něj vnímán jako průřezový a přijímaná opatření na úrovni EU nesmí ztěžovat podnikatelské prostředí.

"Podstatné je, aby nevznikala nová evropská byrokratická mašinerie, nějaký nový úřad pro malé a střední podniky, který by stejně nic nevyřešil," doplnil předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Obecně by v návrzích mělo podle něj být více zdůrazněno, že hlavním cílem je ulehčení podnikání v EU, aby se evropská ekonomika stala více konkurenceschopnou.

Malé a střední podniky potřebují podle Drábka zprostředkovat efektivní ochranu duševního vlastnictví ke zvýšení jejich inovačního úsilí a ochraně proti prostředkům nespravedlivé soutěže mimo EU. Je jim prý třeba také umožnit přístup na trh veřejných zakázek a odstranit překážky obchodu. Tyto firmy požadují také maximální průhlednost a zjednodušení pravidel pro podnikání, nejlépe ve formě jednoho zákona o podnikání, podotkl.

Malé a střední firmy s méně než 250 zaměstnanci jsou pilířem celé ekonomiky Evropské unie. Zaměstnávají více než dvě třetiny Evropanů; devět z deseti podniků zaměstnává méně než deset lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK