OSN varuje před prudkým růstem cen potravin

18.12.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Řím 18. prosince (ČTK) - Ceny potravin za poslední rok vzrostly bezprecedentním tempem o téměř 40 procent a tento vývoj ohrožuje miliony lid v chudých zemích. Upozornila na to Organizace Spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO); zároveň vyzvala vlády a mezinárodní společenství, aby chudým zemím v tomto směru poskytly bezodkladnou pomoc.

Potravinová krize nyní podle FAO hrozí 37 zemím světa, vesměs postižených konflikty a přírodními pohromami. Vedle určitých dopadů klimatických změn označuje FAO za jednu z hlavních příčin nárůstu cen prudké zvýšení poptávky po biopalivech. Organizace proto podle BBC vyzvala k důkladnému zhodnocení dopadu politiky biopaliv na potravinou produkci.

Letošní globální cenový nárůst není ovšem důsledkem špatné úrody - podle odhadu Mezinárodní rady pro obilí (IGC) dosáhne letošní produkce obilovin i přes sucho v některých důležitých oblastech rekordního objemu 1,66 miliardy tun, což je o zhruba 90 milionů tun více než loňská úspěšná sklizeň.

Příčinou silného zdražení tak jsou vedle růstu cen vstupů, zejména energie, změny v poptávce - dlouhodobě je to nárůst poptávky po mase ve velkých rozvojových zemích jako Čína a Indie; bezprostřední nápor na ceny pak podle řady pozorovatelů včetně FAO vyvinulo rozsáhlé využívání plodin k produkci biolihu a bionafty. Tuto produkci kromě vládních programů podpory povzbuzuje silný nárůst cen ropy.

Cenový index potravin FAO vzrostl letos o 37 procent na nejvyšší úroveň od roku 1990, kdy vznikl. Zejména prudký byl nárůst cen u pšenice, kde dosáhl 50 až 65 procent, a u olejnin, kde to bylo až 70 procent. Prudce narostly také ceny masa a mléka.

FAO odhaduje, že celkové náklady potravinového dovozu do zemí s potravinovým deficitem budou letos o 25 procent vyšší než loni. V absolutním vyjádření tento náklad překročí 107 miliard dolarů.

"Je zapotřebí přijmout naléhavé a nové kroky, které zabrání, aby nepříznivé dopady růstu cen potravin dále eskalovaly, a které rychle povzbudí produkci v nejpostiženějších zemích," sdělil generální ředitel FAO Jacques Diouf. Organizace doporučuje, aby farmáři v chudých zemích dostali zejména pomoc při nákupu semen a hnojiv. Co se týče biopaliv, jejich dopad by měla do hloubky posoudit konference na vysoké úrovni příští rok v červnu, řekl Diouf.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK