Kalousek odmítl, že by neplnění tohoto cenového kritéria mělo zhoršit pověst Česka. "Kredit ČR by poškodilo, kdybychom nebyli schopni dodržet finanční disciplínu, kdybychom nebyli schopni dodržet své výdajové limity, kdybychom nebyli schopni snižovat deficit. Tento jev nikoliv," řekl. Jak ministr upozornil, zvýšení spotřebitelských cen postihne všechny státy EU kvůli zdražování surovin na komoditních burzách.
Inflace stoupne především kvůli úpravě nepřímých daní v souvislosti s reformou veřejných financí, a ČR tak nebude plnit v tomto případě požadavky EU. "Po odeznění tohoto jednorázového šoku plynoucího z administrativních opatření se inflace vrátí na nižší úroveň, pozorovanou v minulých letech," uvádí materiál. Česko již delší dobu neplní kritérium stability veřejných financí.
Mezi maastrichtská kritéria pro přijetí eura patří deficit veřejných rozpočtů, státní dluh, inflace a dlouhodobé úrokové sazby. Kurzové hledisko zatím ČR neplní, protože nevstoupila do mechanismu ERM II, který umožňuje pohyb koruny ve stanoveném pásmu.
Deficit veřejných financí byl loni jediným kritériem, které ČR neplnila. Kvůli němu EU již v roce 2004 s ČR zahájila proceduru při nadměrném deficitu. "Současné nastavení parametrů veřejných financí neumožňuje plnit kritérium vládního deficitu udržitelným způsobem," upozorňuje dokument.
Vláda se zavázala snížit deficit do roku 2010 na 2,3 procenta HDP. Letos MF očekává díky lepšímu hospodaření a růstu ekonomiky deficit 3,4 procenta, původně přitom hrozil až čtyřprocentní schodek.
S ostatními kritérii nemá ČR problém. Státní dluh je v poměru k hrubému domácímu produktu na polovičních hodnotách požadovaných EU, úrokové sazby jsou v české ekonomice nízké. Kurzové kritérium zatím Česko plnit nemusí a do systému směnných mechanismů ERM II se hodná země zařadit těsně před vstupem do eurozóny.
Materiál konstatuje, že dosud nebylo dosaženo dostatečného pokroku při vytváření podmínek pro přijetí eura, aby mohlo být stanoveno cílové datum vstupu do eurozóny. "Doporučení nestanovovat prozatím cílové datum pro vstup do eurozóny zároveň implikuje doporučení, aby ČR v průběhu roku 2008 neusilovala o vstup do mechanismu ERM II," píše se v dokumentu.
Stanovení data je totiž podle materiálu podmíněno přijetím dalších reforem veřejných financí, především důchodového a sociálního systému. Nutné je rovněž podle MF snížit deficit veřejných financí v roce 2012 na maximálně procento HDP a zajistit dlouhodobou udržitelnost vývoje veřejných financí. "Další reformy jsou nezbytné také pro zvýšení pružnosti české ekonomiky, zejména trhu práce," upozorňují MF a ČNB.
Analýzy ukazují, že z hlediska fungování českého hospodářství a připravenosti na přijetí jednotné měny nastává v poslední době určité zlepšení, současně však pro ČR zůstává problémem právě udržitelnost veřejných financí a zvyšování pružnosti české ekonomiky.
Maastrichtská kritéria:
Inflace - ČR nebude zřejmě příští rok plnit
- odchylka od průměru tří členských zemí s nejnižší inflací maximálně 1,5 procenta
Veřejné finance - ČR dlouhodobě neplní
- schodek veřejných financí maximálně tři procenta HDP
Zadluženost - ČR plní
- zadluženost země nesmí přesáhnout 60 procent HDP, i když je možné, aby stát s vyšší mírou zadluženosti přijal euro za předpokladu, že se jeho zadluženost trvale snižuje;
Měnový kurz - ČR zatím nevstoupila do systému ERM II
- udržování kurzu měny ve stanoveném pásmu alespoň dva roky
Úrokové sazby - ČR nemá problémy
- průměrná dlouhodobá nominální úroková sazba nesmí překročit o více než dva procentní body průměr úrokových sazeb tří členských zemí, které mají nejnižší inflaci