...rostoucí inflační tlaky v období silné spotřebitelské poptávky.
Pět ze sedmi členů bankovní rady hlasovalo pro ponechání dvoutýdenní zápůjční sazby na pětiapůlletém maximu 3,5 procenta, zatímco dva byli pro její zvýšení o čtvrt procentního bodu.
Guvernér Zdeněk Tůma uvedl, že argumentem pro případné další zpřísnění měnové politiky byla potřeba přibrzdit inflační očekávání v době, kdy se růst spotřebitelských cen pohybuje nad prognózou centrální banky i nad jejím inflačním cílem.
"Já osobně vidím rizika spíše proinflačním směrem, respektive - pokud se sazby pohnou tím či oním směrem - tak se domnívám, že pravděpodobnější bude (pohyb) nahoru," řekl Tůma na tiskové konferenci po měnovém zasedání.
Centrální banka letos zvedla kvůli výhledu vyšší inflace a domácí spotřeby sazby již čtyřikrát, naposledy koncem listopadu, a analytici se shodují, že by vzlínající ceny odůvodnily i další preventivní zpřísnění měnové politiky.
Rychlý růst cen potravin posunul spotřebitelskou inflaci v listopadu na šestileté maximum 5,0 procenta, vysoko nad cílový koridor centrální banky, jehož střed je na třech procentech s tolerancí jednoho procentního bodu oběma směry.
Nicméně většina analytiků očekávala, že banka se sazbami v prosinci nepohne kvůli rekordně silné koruně, jež pomáhá tlumit inflační tlaky, a referenční sazba tak zůstane půl procentního bodu pod úrovní Evropské centrální banky (ECB).
Většina ekonomů nicméně předpokládá, že se měnová politika dále zpřísní nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku. Další měnové zasedání ČNB se uskuteční 7.února a bankovní rada projedná také čtvrtletní aktualizaci inflační prognózy.
"Dokázala bych si představit, že se bankovní rada rozhodla počkat na aktualizovanou prognózu, aby získala lepší představu o inflačních rizicích a výhledu inflace," uvedla Silja Seppingová, analytička z Lehman Brothers v Londýně.
Koruna zpevnila téměř o 10 procent vůči euru proti letošnímu minimu z počátku července s tím, jak investoři zavírali pozice v rizikovějších měnách s vyšší úrokovou prémií financované z nízkoúročených měn.
Ve středu česká měna oslabila na 26,300 za euro ze 26,160, kde stála před verdiktem centrální banky, ale stále se držela na dosah historického maxima 25,933 za euro.
(Autor: Jan Korselt; Editoval: Dušan Bučánek)
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]