Politici mlčí o nástupci Tošovského

01.11.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Kdo by měl Josefa Tošovského nahradit na postu generálního guvernéra ČNB, na to se většina politiků zdráhala přímo odpovědět. Pouze poslanec Unie svobody Ivan Pilip uvedl, že "jména Tůma, Dědek, Jonáš" patří lidem, kteří s ohledem na jejich odborné zázemí i schopnosti odolat politickým tlakům, by mohli na post šéfa centrální banky kandidovat.

Kdo by měl Josefa Tošovského nahradit na postu generálního guvernéra ČNB, na to se většina politiků zdráhala přímo odpovědět. Pouze poslanec Unie svobody Ivan Pilip uvedl, že "jména Tůma, Dědek, Jonáš" patří lidem, kteří s ohledem na jejich odborné zázemí i schopnosti odolat politickým tlakům, by mohli na post šéfa centrální banky kandidovat. Konkrétní byl také poslanec komunistické strany Miloslav Ransdorf. "Umím si představit v této funkci například profesora Švejnara nebo někoho podobného, kdo bankovnictví rozumí," řekl.

Dodal však, že by to měla být záležitost politických konzultací, které by zajistily co největší konsenzus v této věci. Podobný názor vyslovil i premiér Miloš Zeman. "Jestliže prezident jmenuje guvernéra bez konzultace s širším a opravdu odborným grémiem, tak to pokládám jednak za určité vyjádření nedůvěry vůči Parlamentu, a možná i za trochu riskantní." Stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý se omezil na konstatování, že jmenování guvernéra je zcela v rukou prezidenta. Obdobné stanovisko zaujal i místopředseda lidovců Miroslav Kalousek. I podle něj je jmenování šéfa ČNB jen v pravomoci hlavy státu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka