Vysoké tempo zdražování zastaví pokles podílu výdajů na potraviny v rozpočtech českých rodin. "Procento podílu potravin se nebude nijak výrazně měnit. A když, tak jenom o jedno dvě procenta nahoru," uvedl Veleba. V posledních deseti letech se snížil podíl potravin na výdajích českých domácností z necelých 25 procent na 16,3 procenta v roce 2006. Rozdíl mezi výdaji rodin za potraviny v Česku a v západní Evropě se tak zvýší. V Německu vydaly v roce 2006 domácnosti za potraviny 14 procent svých příjmů, v eurozóně je průměr 15,6 procenta a v USA 15 procent.
Nejvíce podraží produkty živočišné výroby, do jejichž cen se zatím nepromítlo letošní zdražení krmiv. Zvýšení cen potravin v příštím roce ovlivní i faktory, které způsobily zdražení potravin v druhé polovině letoška. Zemědělské a potravinářské firmy zaplatí více za energii, paliva i za dopravu. Od 1. ledna také přibude navýšení snížené sazby DPH z pěti na devět procent, připomněl Veleba.
Přibližně o pětinu více zaplatí Češi za vepřové maso. Téměř desetiletá stagnace odbytových cen prasat se letos podle Veleby zlomí a do cen se promítne zdražení krmných směsí přibližně o 40 procent. Ceny bude tlačit nahoru i pokles stavů prasat v evropských chovech.
Přibližně o desetinu více dají Češi za drůbeží maso a vejce, do jejichž cen se vyšší výdaje za krmiva částečně promítla již letos. Nejméně si tuzemské domácnosti příští rok připlatí u potravin, jejichž ceny se zvedly už letos; tyto potraviny nemusejí příští rok zdražit vůbec. Do této skupiny patří podle Veleby pečivo, mléko, brambory, ovoce a hovězí maso.