Energetický zákon nahrává monopolům

02.11.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bez přesných pravidel, kterými se bude řídit trh s energiemi, nemůže začít ani privatizace elektroenergetiky, ani plynárenství. A právě energetický zákon, který má platit od ledna příštího roku, považují odborníci za kámen úrazu. Poslanecká sněmovna sice normu schválila, senátoři ji však považují za tak nekvalitní, že ji dolní parlamentní komoře vrátili.

 

Bez přesných pravidel, kterými se bude řídit trh s energiemi, nemůže začít ani privatizace elektroenergetiky, ani plynárenství. A právě energetický zákon, který má platit od ledna příštího roku, považují odborníci za kámen úrazu. Poslanecká sněmovna sice normu schválila, senátoři ji však považují za tak nekvalitní, že ji dolní parlamentní komoře vrátili.

Případ, kdy by poslanci dolní komory uznali, že schválili zmetek, v minulosti ještě nenastal. Takže je pravděpodobnější, že na nadcházející schůzi, která začne 28. listopadu, Senát opět přehlasují. A co potom? Zákon by měl vytvořit pravidla hry pro vznik elektroenergetického trhu a jeho otevírání. Oponenti ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra ovšem tvrdí, že norma je koncipována tak, že vzniku trhu bude naopak bránit. A to hned z několika důvodů.

Především - nastavené podmínky jasně nahrávají monopolizaci odvětví. Zvolený způsob privatizace rovněž. A přičte-li se k tomu - u elektroenergetiky - připravovaný cenový výměr, bude situace pro celou řadu výrobců likvidační. Špatně definovaný je podle expertů také institut regulátora. Tak vágně, až to téměř vypadá jako snaha, aby regulační úřad nebyl silný, a ministerstvo mohlo ještě dlouho určovat veškeré ceny. Dobře definovaný není ani operátor trhu.

Kritika se snáší i na způsob udělování autorizací na výstavbu přímých vedení a nových zdrojů. Namísto jasné definice v podobě nutných podmínek, které musí případný zájemce splnit, definovaných vyhláškou, budou o udělení autorizace rozhodovat především ministerští úředníci. Vše bude záviset jen na jejich vůli a to teoreticky otevírá prostor pro korupci. Vše se projeví i na cenách energie na trhu. Počet zájemců o výstavbu nového zdroje či vedení nebude valný s ohledem na složitý proces získávání autorizace. Na subjekty působící na tuzemském trhu tak nebude tlačit konkurence, což se projeví i ve vysokých cenách pro koncové odběratele.

To je jen část věcných záležitostí, které se nelíbí velké části odborné veřejnosti. Ta kritizuje Parlament i pro malou snahu chyby v zákoně alespoň částečně odstranit. I experti očekávají, že poslanci současné znění odsouhlasí. A to i s vědomím, že již dnes se v této souvislosti mluví o nutnosti novelizovat některá sporná znění v zákoně. Část z nich se již dokonce začíná připravovat.

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU