Důvodem zvyšování úročení hypoték je nejen zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, ale i zdražení peněz, ze kterých banky hypotéky financují. Další dopad má i zrušení daňového zvýhodnění výnosů z hypotečních zástavních listů. Podle odhadů to může zvýšit úrokové sazby u hypoték o 0,2 až 0,5 procentního bodu.
V uplynulých dnech zvýšily úrokové sazby rovněž UniCredit Bank, Hypoteční banka, Bawag Bank, Raiffeisenbank nebo GE Money Bank. Řada z nich se přitom snaží klienty nalákat na delší pětileté fixace, a to silnějším zvýšením sazeb především u ročních a tříletých fixací na úroveň právě pětiletých.
Například u GE Money Bank začíná pětiletá, tříletá i jednoletá fixace na 4,94 procenta, u Raiffeisenbank se pohybuje na 5,39 procenta. Kvůli podpoře pětileté fixace zvýšila i Hypoteční banka sazbu u fixace na tři roky, naopak samotnou pětiletou mírně snížila na 5,24 procenta. Během roku se ovšem podle výroků jejího generálního ředitele Jana Sadila v dnešních Hospodářských novinách může tato sazba vyšplhat až k sedmi procentům. Pětiletá fixace v případě České spořitelny začíná na 5,29 procenta.
Nejvíce zřejmě pocítí růst sazeb lidé, kterým letos končí úroková fixace. Například podle poradenské společnosti Fincentrum tak může být měsíční splátka hypotéky na konci letošního roku až o 2000 korun vyšší, než je tomu nyní.
Celkový objem hypoték poskytnutých v loňském roce má být podle očekávání odborníků téměř o polovinu vyšší než v roce 2006. Banky podle odhadů půjčily na hypotékách kolem loni přibližně 150 miliard korun. Letos se však tento vývoj již pravděpodobně nezopakuje. Například generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil odhaduje, že dynamika růstu nových hypoték se sníží přibližně až na deset procent. Optimističtější je marketingový ředitel Komerční banky Zdeněk Mojžíšek. Podle něj se letos celkový objem hypoték může zvýšit o 20 až 30 procent.