...vůči koši hlavních měn, kam spadl po slabých údajích z amerického trhu práce.
Zpráva o zaměstnanosti ve Spojených státech za prosinec v pátek ukázala, že počet pracovních míst mimo zemědělství stoupl o pouhých 18.000 - tedy méně, než předpokládal i nejpesimističtější odhad mezi ekonomy oslovenými Reuters.
Páteční údaje posílily očekávání, že by americká centrální banka (Fed) mohla na konci ledna srazit sazby naráz o 50 bazických bodů, a podnítila prudké výprodeje americké měny.
V pondělí však již investoři zjevně zaujali k dolaru méně negativní postoj. Někteří sázejí na to, že Fedu zřejmě zabrání v příliš rychlém snižování sazeb obavy z inflace, zatímco jiní spekulují, že by americká vláda mohla ve snaze odvrátit recesi sáhnout k řadě opatření, možná včetně snížení daní.
Investoři se také odmítali pouštět do dalších výprodejů dolaru před čtvrtečním vystoupením šéfa Fedu Bena Bernankeho.
"Trh asi doufá, že by mu mohl trochu ulevit Bernanke a Fed," řekl stratég Jeremy Stretch z Rabobank.
"Kromě toho se trh možná nechal trochu unést po pátečních údajích z trhu práce, které zjevně nebyly pozitivní, ale také nebyly zase tak negativní, jak na ně trh reagoval."
Dolarový index v 10:55 posiloval o 0,3 procenta na 76,184 bodu <.DXY>. V pátek klesl až na měsíční minimum 75,429 bodu.
Vůči euru americká měna zpevňovala o 0,4 procenta na 1,4690 dolaru <EUR=>, proti jenu rostla o 0,7 procenta na 109,32 za dolar <JPY=>. Vůči britské libře se krátce dotkla čtyřapůlměsíčního maxima na 1,9654 dolaru <GBP=>.
Hráči na trhu budou v pondělí mimo jiné sledovat výroky prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Jeana-Claudea Tricheta, jenž vystoupí okolo 13:00 na tiskové konferenci po setkání předních centrálních bankéřů v Basileji.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]