...státech jako signál k omezení sázek proti americké měně.
Ochota riskovat se na devizových trzích zlepšila po zprávě listu Wall Street Journal, že administrativa prezidenta George W.Bushe uvažuje o slevách na daních pro domácnosti i podniky.
Z této zprávy nejvíce těžil australský dolar s tím, jak investoři začali znovu vstupovat do takzvaných carry obchodů. Australskou měnu <AUDJPY=R> podpořily také silné údaje o tamních tržbách a růst cen zlata na čerstvý rekord <XAU=>.
"Jelikož trh nabývá dojmu, že recese (ve Spojených státech) vypadá čím dál nevyhnutelněji, budou daňové škrty a jakékoli podněty ze strany úřadů samozřejmě dobrým znamením (pro chuť k riziku)," řekl Mitul Kotecha, šéf devizových průzkumů ze společnosti Calyon.
"Je to pozitivní spíše pro dolar, protože to působí dojmem, že by to mohlo pomoci zabránit recesi," dodal.
Dolar v 11:05 přidával 0,4 procenta na 109,30 jenu <JPY=>, a vzdaloval se tak od pátečního šestitýdenního minima na 107,86.
Euro rostlo rovněž o 0,4 procenta, na 160,74 jenu <EURJPY=>, zatímco vůči americké měně stagnovalo na 1,4711 dolaru <EUR=>.
Finanční trhy v současné době započítávají až 70procentní pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) na svém měnovém zasedání na konci ledna srazí úrokové sazby naráz o 50 bazických bodů na 3,75 procenta. Snížení nejméně o čtvrt procentního bodu je považováno prakticky za jisté.
Při absenci klíčových ekonomických dat se pozornost ve středu zaměří na projev prezidenta federální rezervní banky v St.Louis Williama Poolea v 15:30 SEČ.
Ve čtvrtek bude hovořit prezident Fedu Ben Bernanke a Evropská centrální banka (ECB) i Bank of England (BoE) rozhodnou o nastavení úrokových sazeb.
Zatímco ECB má podle očekávání trhu ponechat sazby beze změny a přidržet se protiinflační rétoriky, v případě BoE ekonomové vidí 35procentní pravděpodobnost snížení sazeb o čtvrt procentního bodu na 5,25 procenta.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]