"Největší nejistota pro rok 2008 vychází z americké ekonomiky," uvedla OSN. "Další zpomalení největší ekonomiky světa zasáhne tvrdě řadu chudších zemí, protože oslabí světový obchod a zastaví trend nárůstu cen komodit," píše se ve zprávě.
Prozatím však OSN předpovídá, že americká ekonomika letos poroste o 2,0 procenta, jen mírně slaběji než loni. Pokud však bude akcelerovat propad cen domů, může to růst v USA úplně zastavit, varovala OSN.
Světové ekonomice pak bude hrozit upadnutí do stagnace. Krize na trhu bydlení v USA již ochromila úvěrové trhy a projevuje se negativně v globálním finančním systému, uvedla OSN. Spouštěčem globální recese by mohl být i prudký pokles kurzu dolaru a výrazné oslabení amerického trhu práce.
Důsledkem recese v USA by byl propad poptávky po dovozech, který západní Evropa a Japonsko nebudou schopny pokrýt. "Recese v USA bude mít dominový efekt, kdy nejprve zasáhne export z Číny, Evropy a Japonska, což pak sníží i poptávku těchto zemí po dovozech z rozvojového světa" uvedla OSN.
Prozatím je podle OSN světová ekonomika nadále silná a roste prakticky celý svět. Expanzi o více než tři procenta na hlavu ročně zažívá nyní více než 100 zemí. Například v Africe, která z vysokých cen komodit těží nejvíce, vystoupilo loni růstové tempo na téměř šest procent. OSN přiznala že její loňská prognóza světového růstu byla příliš pesimistická, když odhadovala růst za rok 2007 na 3,2 procenta, tedy o 0,5 procentního bodu horší než skutečně byl.
Pozoruhodný byl v posledních letech rovněž vzestup světového obchodu, z něhož opět těží chudší země. Podíl rozvojových států a zemí v transformaci z centrálně řízené na tržní ekonomiku se loni zvýšil na 40 procent ze 35 procent v roce 2000, uvádí OSN.