Loňský rok byl podle Novotného nestandardní především kvůli vyššímu růstu cen realit, než se původně očekávalo. "V zajímavějších lokalitách, jako je Praha, Ostrava, Brno, totiž došlo poměrně k výraznějšímu nárůstu cen bytů v řádu desítek procent. Původně se přitom předpokládal cenový růst kolem deseti procent," uvedl k vývoji cen na realitním trhu Novotný. "To bylo na vývoji v roce 2007 nejzajímavější," dodal. Podle dalších odborníků rostly ceny realit v loňském roce průměrně kolem 15 až 25 procent.
"Jediný trend, který nebyl vzrůstající, a možná i stále docházelo k mírnému poklesu, byla hodnota takzvaných tržních nájmů," upozornil Novotný. Za stagnací tržního nájemného stojí například vyšší nabídka bytů pro nájemní bydlení. "Spousta lidí nakupuje bydlení a nepotřebuje ho. Je to investice, je to zhodnocení prostředků, a to, co nakoupí, dají do pronájmu. Nabídka neustále roste a kvalita nabídky se neustále zvyšuje," řekl Novotný. Není prý vyloučené, že se místy můžou dostat tržní nájmy dokonce pod úroveň regulovaného nájemného.
Pro příští rok očekává Novotný v souvislosti s celkovou ekonomickou situací a s vládními reformami mírné oslabení poptávky. "Zrovna teď jsme si dělali vyhodnocení poptávkových trendů a od druhé poloviny loňského roku poptávka mírně klesá," popsal aktuální situaci prezident ARK. Trend loňského roku určitě nebude mít lineární pokračování, podotkl.
Skladba poptávky se však podle Novotného příliš nezmění a lidé budou dále upřednostňovat bydlení ve vlastním než například placení tržního nájemného. V nájemním bydlení nyní žije v Česku asi 25 procent obyvatel.
Investoři v Česku budou podle odhadů realitní společnosti AAAbyty mít příští rok největší zájem o menší byty, nejlépe v cihlové zástavbě. Vysoká poptávka se udrží také po menších rodinných domcích v dobrém stavu a s dobrou dostupností do měst, stejně jako po stavebních pozemcích v dobrých lokalitách. Na opačné straně zájmu investorů budou panelové byty.