Jedno euro nyní existuje pouze jako mince, nejmenší bankovka má hodnotu pěti eur. Giscard tvrdí, že má pro svůj záměr podporu mezi politiky ve všech 15 zemích eurozóny a že zavedení eurové bankovky by zvýšilo vliv eura proti dolaru. Jeden dolar existuje jako bankovka i jako mince.
Někteří namítají, že Giscardova iniciativa souvisí s blížícími se volbami do místních zastupitelstev. V Giscardově volebním obvodě je totiž tiskárna cenin, kde si francouzská centrální banka nechává tisknout bankovky. Takové úvahy Giscard odmítá, ovšem myšlenka, že by tiskárna mohla mít ze zavedení eurové bankovky prospěch, je prý zajímavá.
"Nechci, aby přítomnost tiskárny v mém okrsku někdo považoval za primární motiv této iniciativy," řekl Giscard. Eurová bankovka podle něj prospěje i turistice, protože směnárny mění pouze papírové peníze, nikoli mince. Podle Giscarda jsou zanedbatelné i náklady na výrobu, které dosahují zhruba šesti eurocentů (asi 1,60 Kč) na jednu bankovku.
Bankovka s nejnižší denominací má v současné době hodnotu pěti eur. V minulosti už se objevily požadavky na zavedení eurové bankovky, ale zatím z nich vždy sešlo. V USA je přitom situace přesně opačná; dolarová mince není v oblibě a Američané využívají takřka výhradně dolarové bankovky.
Příjmy získané z ražby mincí získávají vlády jednotlivých zemí eurozóny, peníze za tištění bankovek naopak Evropská centrální banka.