...korunu)
Ceny průmyslových výrobců v prosinci meziměsíčně nečekaně klesly o 0,1 procenta po listopadovém růstu o 0,7 procenta, uvedl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).
V meziročním pohledu výrobní inflace v průmyslu zpomalila na 5,3 procenta z listopadových 5,4 procenta.
Ceny zemědělských výrobců proti listopadu stouply o 1,7 procenta a meziročně poprvé po pěti měsících zpomalily tempo. I tak však vyskočily o 26,6 procenta.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 12/07 11/07 12/06 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct -0,1 +0,7 0,0 meziroční změna v pct +5,3 +5,4 +2,6
OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíčně růst indexu cen průmyslových výrobců (PPI) o 0,2 procenta a meziroční zvýšení o 5,6 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE
* Nejvýznamnější vliv na meziměsíční snížení celkového indexu průmyslových cen měl pokles cen v odvětví základních kovů o 1,0 procenta, koksu a rafinérských ropných výrobků o 2,0 procenta a chemických produktů o 1,2 procenta.
* Meziroční index dosáhl hodnoty 5,3 procenta. Táhly jej ceny potravin s nárůstem o 11,8 procenta, ceny koksu a rafinérských ropných výrobků, které posílily o 23,1 procenta, a odvětví elektřina, voda, plyn s přírůstkem o 7,6 procenta.
* Nárůst cen zemědělských výrobců meziročně o 26,6 procenta způsobily dražší rostlinné výrobky. Jejich ceny vyskočily o 37,6 procenta zejména kvůli zdražení obilovin o 67 procent a ovoce o 50,3 procenta.
KOMENTÁŘE
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE
"Překvapivě nízká hodnota indexu cen průmyslových výrobců by za jiných podmínek mohla tlumit obavy z inflace a zvyšování úrokových sazeb."
"V současné situaci, kdy je ve hře tlak trhu práce na mzdy a vliv jednorázového inflačního šoku na inflační očekávání, se zdá být situace jasná."
"Před zvýšením úrokových sazeb nás neuchrání ani nižší ceny v průmyslu. Navíc ceny v zemědělském sektoru nabádají k opatrnosti, růst cen potravin patrně ještě neskončil."
JAN VEJMĚLEK, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Inflační faktory - i když ne měnověpolitického charakteru - zůstávají silné."
"Hlavním úkolem ČNB v situaci akcelerace inflace a napjatého trhu práce je udržet inflační očekávání pod kontrolou. Současný inflační vzestup je totiž dán jednorázovými faktory, které v horizontu měnové politiky pominou."
"ČNB by podle našeho názoru měla na zasedání počátkem února přistoupit ke zvýšení své klíčové úrokové sazby o 25 bazických bodů na 3,75 procenta."
HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK
"Růst výrobních nákladů bude pokračovat i letos - alespoň v první polovině roku."
"Náš názor na růst sazeb v průběhu prvního čtvrtletí se nemění. Trh, který ale počítá s růstem sazeb až na 4 procenta, by mohl snížit sázky na dodatečný růst sazeb mimo jiné také kvůli silné koruně."
PETR DUFEK, ANALYTIK, ČSOB
"Poměrně příznivá zpráva o cenách přichází z průmyslu... Naproti tomu stále rostou ceny potravinářských výrobců, které jsou důsledkem setrvale rostoucích cen zemědělských komodit."
"Z pohledu dalšího vývoje inflace se dá očekávat, že tlak ze strany výrobců potravin v průběhu dalších měsíců oslabí a potraviny přestanou být hybnou silou inflace."
"Z pohledu měnové politiky ČNB jsou dnešní čísla mírně pozitivní."
REAKCE TRHU
Česká měna po makrodatech oslabila na 25,925 za euro z 25,335 <EURCZK=>, kde stála před zprávou.
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách za prosinec je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]