"Loni jsme odebrali 50 druhů různých hraček a dětských výrobků, z toho u 11 druhů již máme prokázáno, že nevyhověly (laboratorním testům). U dalších devíti čekáme na rozbory. Máme již ale avízo, že minimálně šest až sedm druhů (hraček a dětských výrobků) budeme zřejmě zakazovat," uvedla Příhodová.
ČOI v loňském roce zakázala například prodej dudlíků pro kojence, pískacích hraček a dětských skládaček, které obsahují nebezpečné ftaláty, anebo mohou způsobit dětem udušení. Na podzim pak ČOI zjistila, že dětská hračka s názvem Bindeez obsahuje nebezpečnou chemickou látku butandiol, která se používá jako stimulační droga. ČOI loni varovala také před nákupem dětského policejního auta, protože jeho oranžová barva obsahuje vysoké množství olova a chromu.
Rodiče nyní mohou najít seznam rizikových hraček a dětských výrobků na novém internetovém portálu www.babyweb.cz. "Tato databáze byla vytvořena ve spolupráci s ČOI, od níž budeme přejímat varování o hračkách a výrobcích, které inspekce na základě zdravotní škodlivosti nařídila stáhnout z prodeje," řekla novinářům šéfredaktorka portálu Jarmila Jelínková.
Na tuzemský trh každoročně proudí obrovské množství hraček, které jsou vyrobeny zejména v asijských továrnách. Lidé by měli být obezřetní i při nákupu hraček světoznámých značek. Například americký výrobce hraček Mattel loni stahoval kvůli možnému nebezpečí z prodeje miliony hraček vyrobených v Číně. Šlo o hračky s malými magnety, které by mohly vypadnout a děti by je následně mohly spolknout, či o hračky nabarvené nebezpečným olovnatým nátěrem.