V období mezi lety 2004 až 2007 podle dřívějších výsledků průzkumů STEM přibývalo lidí, kteří pokládali svoji domácnost za poměrně dobře finančně zajištěnou a naopak na minimum (od roku 1993) se dostal podíl těch, jejichž domácnost se v průběhu roku ocitla ve velmi obtížné finanční situaci. Aktuální data ale naznačují, že trend dlouhodobého zlepšování finanční situace domácností se zastavil a hodnocení finanční situace zůstává v zásadě na úrovni ledna loňského roku.
Z průzkumu je rovněž patrné, že v poměrně dobře finančně zabezpečených domácnostech, které netrpěly v posledním roce velkou finanční tísní, žijí o něco více než dvě pětiny obyvatel (44 procent). Zbývající část se s nějakými finančními problémy setkává, z toho čtvrtina se potýká s problémy zásadního rázu. I tento stav odpovídá poměrům z ledna loňského roku.
V domácnostech poměrně dobře finančně zajištěných žijí především podnikatelé (81 procent), živnostníci (68 procent), lidé s vysokoškolským vzděláním (75 procent) a také studenti (66 procent). Na druhém pólu jsou nezaměstnaní, u nichž je hodnocení vlastních finančních poměrů hluboko pod celospolečenským průměrem. Za podprůměrně zabezpečenou pokládá svoji situaci také generace důchodců nad 60 let, lidé s nízkou kvalifikací a ženy v domácnosti. V porovnání se situací nezaměstnaných jsou na tom ale znatelně lépe.
Hůře než vlastní finanční situaci přitom lidé vnímají finanční situaci všech domácností v Česku. Téměř polovina (48 procent) respondentů si myslí, že s velmi obtížnou finanční situací se v loňském roce vyrovnávala většina českých domácností.