Návrh je součástí úpravy směrnice EK týkající se bezpečnosti hraček dovážených a prodávaných v unii. Její součástí je i zákaz používání látek způsobujících rakovinu či majících vliv na reprodukci člověka při výrobě hraček či nastavení přísnějších pravidel pro používání malých částí u hraček, které by mohlo dítě spolknout. Omezuje i používání nebezpečných látek při výrobě, jako jsou olovo nebo rtuť na úroveň, která podle komise již není nebezpečná. Návrh komise nyní dostanou na stůl europoslanci a členské státy.
"Stávající pravidla pro bezpečnost hraček neodpovídají současným (výrobním) technologiím a ani situaci na trhu," řekl dnes novinářům místopředseda komise a komisař pro průmysl Günther Verheugen. Podle něj upravená směrnice stojí na třech základních pilířích - na přísnějším dohledu na koncepci a výrobu hraček, na přísnějších kontrolách pro výrobce a dovozce hraček a také silnějších kontrolách dováženého zboží přímo na hranicích.
Podotkl, že připravovaný návrh není unáhlenou reakcí komise na fakt, že v loňském roce výrobci, zejména Mattel, museli stáhnout z trhu přes 20 milionů zdravotně závadných či nebezpečných hraček. Tyto hračky, vyrobené především v Číně, obsahovaly jedovaté látky v barvách nebo drobné nebezpečné součásti.
Tento týden pak ke stažení 125.000 hraček z trhu přistoupila další americká společnost Battat. Jí prodávané hračky vyrobené v Číně obsahovaly drobné magnetky a další části, u nich hrozilo, že by se mohly oddělit a děti by je mohly spolknout.