Zavedením jednotné oblasti se odstraní rozdíly mezi národními a přeshraničními platbami v eurech. Platby tak budou probíhat stejně rychle a za stejných podmínek. Měly by se tak zjednodušit pro většinu Evropanů včetně Čechů. Většina českých bank začne bezhotovostní úhrady v eurech nabízet postupně v průběhu prvního pololetí roku 2008, některé se ale připojí hned od začátku.
Scénář v němž Brusel očekává výnos až 123 miliard eur, počítá se situací, kdy banky investují do služeb SEPA s výhledem zisku a klienti o ně mají velký zájem.
Podle Evropské komise existují ještě další dva scénáře, mnohem méně příznivé. První počítá s tím, že ani finanční ústavy a ani spotřebitelé, firmy a další nebudou přesvědčeni, že se investice do SEPA vyplatí. V takovém případě má finanční sektor v EU tratit v příštích letech 43 miliard eur (1,1 bilionu korun).
Podobný vývoj by nastal v případě, že celou jednotnou evropskou platební zónu by "táhly" pouze banky, ale jejich klienti by neměli o tyto služby příliš velký zájem. Takové chování by unijní finanční ústavy stálo asi 20 miliard eur (530 miliard korun) v příštích šesti letech.