Kerviel byl od soboty ve vazbě, během níž se vyšetřovatelé především snažili zjistit důvody a okolnosti jeho počínání a to, zda jednal sám. Podle pařížského prokurátora Jeana-Clauda Marina Kerviel přiznal, že své operace skrýval před nadřízenými, ale ne s cílem se obohatit. Chtěl si prý jenom dodat image mimořádně schopného makléře.
Sdělení obvinění nemusí nutně znamenat, že případ skončí u soudu. Pokud ano a pokud tam bude Kerviel usvědčen, hrozí mu až sedm let vězení a pokuta 750.000 eur.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes dal najevo, že případ by neměl zůstat bez důsledků ani pro vedoucí představitele banky. "Když je někdo velmi dobře placen a když nastanou problémy, nemůže se vyhýbat odpovědnosti," řekl. Dodal, že především doufá, že bude možné zajistit budoucnost banky.
Banka Kerviela obvinila, že při nepovolených operacích dal v sázku 50 miliard eur, tedy mnohem víc, než je její vlastní tržní hodnota. Bance se minulý týden podařilo operace neutralizovat, ale se ztrátou 4,82 miliardy eur. Tato verze vzbudila mnohé pochybnosti a dohady, zda se banka nepokouší touto cestou zakrýt ztráty vzniklé jinde.
Dohled nad akciovým trhem dnes zveřejnil, že jeden člen vedení banky, Američan Robert Day, 9. ledna prodával akcie Société Générale a z prodeje získal zhruba 85,7 milionu eur (asi 2,2 miliardy Kč). Dvě nadace, se kterými se Day spojen, prý o den později prodaly akcie banky za 8,6 milionu eur.
Obchody s akciemi mezi manažery podléhají zvláštnímu dozoru, protože manažeři mohou zneužít interních informací k vlastnímu obohacení. Lze proto čekat, že dozorové orgány budou podrobně zkoumat, zda manažer neměl o problémech v bance informace už dříve, a nezbavoval se akcií dřív, než ztratí na hodnotě. Po oznámení tak vysokých ztrát, navíc s příchutí podvodu, bylo totiž jisté, že akcie prudce oslabí. To se také stalo, jejich hodnota klesla od 9. ledna o více než 22 procent.
Skupina akcionářů banky už na Daye a na kohokoli jiného, kdo profitoval z důvěrných informací o bance, podala žalobu pro manipulaci s kurzy a pro zneužití informací v obchodním styku.
Kerviel podle prokurátora Marina uvedl, že doufal, že bude vypadat jako mimořádný makléř a dostane vysoké prémie ze zisků, které měly jeho operace vynést. Marin řekl, že Kerviel obcházel pravidla banky už od konce roku 2005. Makléř prý ale prozradil, že nebyl sám, kdo takto postupoval.
Guvernér ústřední Banque de France Christian Noyer dnes řekl, že postup, který banka k neutralizaci škod zvolila, byl asi jediný možný. On sám prý byl o jejích problémech informován v neděli 20. ledna, ale vládu informoval až ve středu, den předtím, než banka záležitost zveřejnila. Obával se totiž úniku informací v době, kdy se banka snažila omezit důsledky Kervielových nepovolených operací.
Société Générale mimo jiné vlastní českou Komerční banku.