MfD: Na konci 2010 bude bez digitálního signálu 1,5 mil. lidí

31.01.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 31. ledna (ČTK) - Na konci roku 2010 bude v ČR bez digitálního televizního signálu 1,5 milionu lidí. Píše to Mladá fronta Dnes s odvoláním na šéfku Českých radiokomunikací (ČRa) Jane Hannahovou. Digitální signál by podle ní v tomto termínu nemuselo zachytit také pět až šest velkých měst, například Liberec, Most či Karlovy Vary. S vypnutím analogového signálu 10. října 2010 zatím počítá současná pracovní verze takzvaného Technického plánu přechodu.

Definitivní verzi tohoto plánu má Český telekomunikační úřad (ČTÚ) předložit vládě na začátku března. Tehdy by mělo být zřejmě, odkdy diváci v Česku zachytí televizní programy jen digitálně. Skepticky se k termínu vypnutí analogu na konci roku 2010 vedle Radiokomunikací vyjádřila například televize Nova; posun si ale podle ČTÚ přejí i další subjekty.

"Pokud budeme pracovat velmi intenzivně, je reálné, abychom do konce 2010 pokryli digitálním signálem 85 procent populace," uvedla Hannahová. "Situace bude lepší koncem roku 2011, to už budeme mít pokryto 95 procent populace a definitivní vypnutí stávajícího analogového signálu by tak mohlo nastat v červnu 2012," doplnila.

Důvody, kvůli kterým nebude možné pokrýt Česko rychleji, jsou podle Hannahové ryze technického rázu. Složitý proces představuje například výměna antén, která závisí mimo jiné na počasí a nesmí ohrozit další služby závislé na vysílačích.

Digitální televize nebudou vysílat pouze prostřednictvím ČRa. Licenci na svoji vlastní síť, takzvaný multiplex, mají také společnosti Czech Digital Group a Telefónica O2. K těmto třem multiplexům přibude ještě jeden veřejnoprávní, v němž budou šířeny programy České televize a Českého rozhlasu. Na jeho provozovatele zatím běží výběrové řízení, poznamenala MfD.

Digitální zemské vysílání má lidem přinést až několik desítek volně přístupných programů. Nutností pro sledování digitálního vysílání je zapojení převaděče signálu, označovaného jako set-top box, anebo zakoupení dražšího televizoru s již zabudovaným digitálním tunerem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK