Počet pracovních míst v USA v lednu klesl poprvé za 4,5 roku

01.02.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 1. února (ČTK) - Počet pracovních míst v americké ekonomice v lednu klesl poprvé za čtyři a půl roku. Zaměstnavatelé snížili počty zaměstnanců proti předešlému měsíci o 17.000; výrazný pokles nastal ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu. Dnešní údaje ministerstva práce USA potvrzují slábnutí americké ekonomiky a hrozbu recese.

Míra nezaměstnanosti, která v prosinci prudce stoupla na pět procent, nyní klesla na 4,9 procenta; bylo to však hlavně kvůli poklesu počtu lidí registrovaných jako pracovní síla. Jinak byly výsledky dnešní zprávy výrazně horší, než se čekalo. Analytici podle agentury Reuters v průměru čekali zvýšení počtu míst o 80.000. Údaj za prosinec ministerstvo sice revidovalo z původního slabého růstu o 18.000 na 80.000, listopadové číslo však bylo naopak upraveno výrazně dolů.

Naposledy klesl počet pracovních míst v USA v srpnu 2003, kdy ubylo 42.000 příležitostí. Ve zpracovatelském průmyslu klesl minulý měsíc počet míst o 28.000 a leden zde byl 19. měsíc poklesu za sebou. Stavební firmy zrušily 27.000 míst a od září 2006, kdy sektor dosáhl vrcholu zaměstnanosti, ubylo v sektoru již 284.000 zaměstnanců. Stavebnictví je nyní kvůli krizi hypoték a trhu bydlení nejslabším místem celé ekonomiky.

Sektor služeb, který zatím drží ekonomiku nad vodu, přidal za leden 34.000 míst. Celkově soukromý sektor vytvořil 1000 nových míst, zatímco ve veřejném sektoru ubylo 18.000 zaměstnanců.

Zpomalil se rovněž růst mezd a klesl průměrný počet odpracovaných hodin týdně. To jsou podle ekonomů další příznaky oslabování trhu práce a celé ekonomiky. Zaměstnavatelé v obavách z postupujícího útlumu ekonomiky přestávají být ochotni najímat nové zaměstnance, ti tak mají méně peněz na nákupy, což ekonomiku dále táhne dolů.

Proti hrozbě recese již tento měsíc zasáhla centrální banka dvojím razantním snížením úrokových sazeb. Bílý dům a Kongres zároveň připravily balík podpůrných opatření v hodnotě asi 150 miliard dolarů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK