...budou držet spíše zpátky před sérií měnových zasedání centrálních bank.
Euro se mezitím stabilizovalo k dolaru po vrtkavé páteční seanci, během níž vyskočilo na dotek rekordního vrcholu, načež se opět stáhlo. Údaje o nečekaném růstu průmyslového sektoru Spojených států pomohly kompenzovat zprávu, že v tamní ekonomice v lednu poprvé po čtyřech a půl letech ubylo pracovních míst.
Pohyby na akciových trzích jsou poslední dobou významným faktorem pro pohyby směnných kursů, neboť investoři vnímají výkony akcií jako barometr rizika.
Hlavní japonský index Nikkei <.N225> v pondělí uzavřel o 2,7 procenta výš na dvoutýdenním maximu [ID:nMUL426894], zatímco evropské burzy dopoledne rostly zhruba o 0,6 procenta.
Euro v 11:00 přidávalo 0,3 procenta na 158,27 jenu <EURJPY=>, dolar posiloval o 0,2 procenta na 106,83 jenu <JPY=>.
Vůči americké měně euro nepatrně zpevňovalo na 1,4812 dolaru <EUR=>. V pátek jednotná měna dosáhla dvouměsíčního maxima 1,4956 dolaru, úrovně těsně pod listopadovým rekordem 1,4966.
Dolar v lednu zasáhlo dvojí ostré snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) spolu s obavami z recese největší ekonomiky světa a dalších možných úvěrových ztrát amerických finančních institucí, tentokrát pramenících z problémů dluhopisových pojišťoven.
Investoři čekají na měnová rozhodnutí centrálních bank ve Velké Británii, Austrálii a eurozóně, jež zasedají tento týden.
"Bank of England má podle očekávání sazby snížit, RBA (Reserve Bank of Australia) zvýšit a ECB (Evropská centrální banka) ponechat beze změny," řekl Adrian Schmidt, analytik z Royal Bank of Scotland.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]