Podle něho "významná část" z těchto obcí s více než 2000 obyvateli dosud nemá připravené projekty na výstavbu kanalizace a ČOV. Pokud by Česká republika svůj závazek v dohodnutém termínu nesplnila, hrozily by jí ze strany Evropské komise sankce.
Vláda dnes projednala tzv. aktualizaci strategie financování plnění evropské směrnice o čištění městských odpadních vod. Podle ministerstva zemědělství si zlepšení systému čištění odpadních vod do roku 2010 ještě vyžádá investice za zhruba 49 miliard korun. Zhruba 33 miliard korun by měly česká města a obce získat z operačního programu životní prostředí a evropského fondu ISPA, dalších šest miliard korun poskytne ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. Deset miliard korun pak tvoří zdroje investorů.
Česká republika se v přístupové smlouvě zavázala k tomu, že voda z kanalizace všech obcí s více než 2000 obyvateli bude do konce roku 2010 vyčištěna podle evropských norem, jinak se nesmí vrátit zpět do přírodního koloběhu. Zástupci České republiky v Bruselu vyjednali, že nárok na odstupňované dotace budou mít obce, jež s provozovateli vodovodů uzavřely smlouvy maximálně do roku 2022. Česká města již loni do Bruselu poslala projekty řádově za miliardy korun.
Dojednané podmínky pro čerpání peněz z operačního programu životní prostředí ale neplní tři desítky velkých českých měst. Dotace na čistírny tak jsou ohroženy v oblastech, v nichž žije zhruba čtvrtina obyvatel České republiky.