V Rakousku pracuje několik tisíc Čechů, hlavně z jižní Moravy a jižních Čech. Uplatnění našli většinou ve službách, řada jich pracuje ve zdravotnictví. Jde přitom často o vysoce kvalifikované lékaře.
Častými tazatelkami ve vídeňském centru jsou pečovatelky, které si našly místo v rakouské rodině. Z větší části jsou to Slovenky, i jim poradna pomáhá. "Často nejsou vůbec informovány, nemají moc přehled, co se může a co ne," popsala Nováková. Lidé tak často neví, že není potřeba platit pojištění v ČR a Rakousku zvlášť, že si mohou zřídit jednotné mezinárodní pojištění. Problém je často i v tom, že lidé podepíší špatné a nevýhodné pracovní smlouvy.
V poradně v ulici Laurenzerberg radí právník, odborník na pracovní právo, a to v češtině. Lidé mohou své dotazy posílat také mailem nebo telefonovat.
Poradenský projekt dosud financovala z větší části Evropská unie, nyní ho budou platit rakouské odbory. Podobné středisko by mohlo vzniknout i v Brně, pomáhalo by Rakušanům, ale především Čechům před jejich odjezdem do ciziny. "Lidé často vyjíždí bez znalostí toho prostředí, což je chyba," říká Nováková. V Rakousku například funguje jiný systém odborového sdružování, na pracovníky dbají nejen odbory, ale i dělnická zaměstnanecká komora.