...okolo nesouvisejícího mediálního zákona.
Opozice blokuje hlasování o ratifikaci smlouvy EU v parlamentu ve snaze vyvinout nátlak na premiéra Roberta Fica, aby změnil návrh zákona o médiích. Ten kritizují také mezinárodní uskupení pro lidská práva i novinářské organizace.
"Je evidentní, že ke hlasování o Lisabonské smlouvě nedojde na současné schůzi parlamentu, protože není dost času na dokončení procedur k mediálnímu zákonu," řekl opoziční lídr Mikuláš Dzurinda po schůzce parlamentních frakcí.
Vláda potřebuje hlasy opozice pro získání třípětinové většiny zákonodárců k ratifikaci smlouvy, jejímž cílem je reforma institucí a rozhodovacích procesů Evropské unie po rozšíření na 27 z 15 členů.
Většina opozičních stran smlouvu EU podporuje, hlasování o ní je však jednou z mála pák, jež mohou v parlamentu uplatnit proti vládě. Podle opozice lze o smlouvě hlasovat nejdříve v březnu, až bude návrh mediálního zákon přepracován.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) kritizovala několik klauzulí zákona včetně té, jež umožňuje státu pokutovat mediální organizaci částkou až 8900 dolarů, bude-li usvědčena z propagace "sociálně škodlivého" chování.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]