Postup Exxonu je zatím nejradikálnějším krokem ropného průmyslu proti některé z vlád, jež se v době rostoucích cen komodit snaží posílit svou kontrolu nad přírodními zdroji. "Zní mi to jako velmi agresivní taktika," řekl profesor mezinárodního práva na houstonské univerzitě Stephen Zamora.
Venezuelský prezident Hugo Chávez, který se často dostává do sporů s vládou Spojených států, loni v červnu převzal podíly firem Exxon Mobil a ConocoPhillips ve venezuelských ropných projektech v hodnotě mnoha miliard dolarů. Tento krok byl součástí znárodnění klíčových odvětvích, včetně soukromých energetických a telekomunikačních podniků.
Zpráva o zmrazení aktiv je pro Cháveze další ranou poté, co v prosinci neuspěl s referendem, jež mu mělo umožnit ucházet se neomezeně o znovuzvolení a urychlit jeho úsilí o nastolení socialismu v zemi.
Společnost PDVSA, která je jedním z největších dodavatelů ropy do USA, se již nyní potýká s rostoucím zadlužením a provozními problémy. Ty jsou podle analytiků způsoben tím, že firma kvůli velkým příspěvkům na Chávezův sociální program nevynakládá dostatek prostředků na investice, napsala agentura Reuters.