Čeští obuvníci se dlouhodobě potýkají s nárůstem dovozů z Číny. Asijská obuv je podstatně levnější a Češi ji kupují víc, z průměrných čtyř až pěti párů na rok tvoří u každého spotřebitele většinu. Zatímco v roce 1997 tuzemské podniky vyrobily 18.000 párů, loni to byla třetina. Většina českých bot navíc míří do zahraničí a zájem o ně podle všeho roste; někteří producenti loni museli část zakázek odmítat.
"České firmy restrukturalizovaly výrobu a vyrábějí obuv s vyšší přidanou hodnotou zejména v segmentech ochranná, bezpečnostní a pracovní obuv, ale i obuv ortopedická, zdravotní, profylaktická a kvalitní dětská obuv," uvedla Mayerová.
Nejvíc se vyváží na Slovensko, čísla jsou ale zkreslená, protože podle výkazů je vývoz z Česka několikanásobně vyšší než místní výroba. "Do statistik jsou započítány právě čínské boty, které přes Česko jen přecházejí a jdou dál," popsala Mayerová.
Přestože je situace tuzemských firem podstatně horší než před lety, ČOKA je s čísly za dané situace spokojena. Chtěla by je udržet i letos. Pro budoucnost průmyslu má podle ČOKA velký význam budování distribuční sítě českých obuvníků v tuzemsku i v zahraničí.