Oslabení koruny bude podle ekonomů ČS také jedním z důvodů, proč ČNB přistoupí v květnu ještě k dalšímu zvýšení úrokových sazeb na čtyři procenta. "Silná koruna dosud brala ČNB kuráž při rozhodování o růstu sazeb," uvedl Lobotka.
Koruna dnes ráno přitom opět překonala rekord k euru, když posílila na 25,47 Kč/EUR. K dolaru se koruna nyní obchoduje kolem 17,50 za dolar.
"S tím, jak se investoři přestanou obracet k dolaru zády, urychlí se prodej koruny a ta oslabí v průběhu roku až k 26,60 koruny za euro," uvedl Lobotka. Podle něj je ovšem možné v případě dalšího snížení sazeb v USA i další krátkodobé posílení koruny.
Na korunu rovněž bude mít podle Lobotky vývoj v regionu, kdy potíže Rumunska nebo Maďarska mohou zvýšit averzi investorů k regionu a měny oslabí. "Koruna by ovšem v tomto případě měla nejnižší ztráty z regionu," vysvětlil.
Obdobný vývoj kurzu koruny by měl podle odhadů nastat i vůči dolaru. Koruna by měla po celý letošní rok k dolaru oslabovat a na počátku příštího roku se obchodovat za 19,80 koruny za dolar.
K dalšímu růstu sazeb by měla podle Lobotky přispět vedle oslabení koruny i nebývale vysoká inflace, která v lednu vystoupala na 7,5 procenta. Ta by se mohla podle ekonomů projevit v dalším růstu inflačních očekávání. Proto podle Lobotky povede opatrnost ČNB k dalšímu růstu sazeb. "Pokud se tento krok v dalším vývoji ukáže jako zbytečný, vždy mohou centrální bankéři sazby opět snížit," dodal.