Případ Zumwinkela je prý jen špičkou ledovce

15.02.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 15. února (zpravodaj ČTK) - Skandál kolem úniku daní, který vyplaval na povrch po čtvrtečním výslechu šéfa německého poštovního koncernu Deutsche Post Klause Zumwinkela, se údajně týká řádově stovek až tisícovek Němců. Sám Zumwinkel, jenž byl ve čtvrtek vyslýchán a v jehož domě a kanceláři policie provedla rozsáhlé razie, odstoupil z funkce předsedy představenstva Deutsche Post.

Zumwinkel údajně zdaleka není jediným manažerem, který je vyšetřován v souvislosti s ukládáním peněz na bankovní konta v Lichtenštejnsku s cílem vyhnout se placení daní v Německu. Mluvčí německého ministerstva financí Torsten Albig dnes potvrdil informace médií, že úřady vyšetřují "velmi mnoho" dalších známých i méně známých osob kvůli úniku před placením daní do Lichtenštejnska.

Ekonomický deník Handelsblatt s odvoláním na vyšetřovatele napsal, že v příštích dnech mohou čekat domovní prohlídky další bohatí a prominentní Němci, kteří převáděli peníze do alpského daňového ráje. Podle agentury AP jde celkem až o 700 podezřelých. Z vládních kruhů podle agentury DPA dokonce proniklo, že jde o čtyřmístné číslo, tedy řádově tisícovky podezřelých v daňové aféře.

Zumwinkel dnes nabídl své odstoupení z funkce šéfa Deutsche Post, což okamžitě přijala vláda. Zumwinkelovo rozhodnutí uvítal německý ministr financí Peter Steinbrück i kancléřka Angela Merkelová. Německý stát je přitom hlavním akcionářem akciové společnosti Deutsche Post. Formálně dosavadní šéf představenstva svůj post opustí v pondělí.

Zumwinkel je obviněn, že německou pokladnu připravil o milion eur nezdaněním velkého množství peněz, které uložil na jisté lichtenštejnské konto.

Handelsblatt s odvoláním na jednoho z vyšetřovatelů tvrdí, že nitky celé rozsáhlé aféry se sbíhají k lichtenštejnské bance LGT-Bank, která patří tamní knížecí rodině. "Rozlouskli jsme celou banku," řekl listu zdroj.

Lichtenštejnsko je pokládáno za ráj pro daňové hříšníky, neboť zatajování daní tam není považováno za trestný čin. Oblíbenými prostředníky k únikům daní jsou tamní nadace.

Vyšetřovatelé ve čtvrtek ráno překvapivě prohledali kancelář šéfa Deutsche Post v bonnském ustředí koncernu i jeho soukromou vilu v Kolíně nad Rýnem. Po poledni byl předveden k výslechu, ale odpoledne byl propuštěn domů.

Zumwinkel je považován za multimilionáře a ve vedení poštovní a logistické skupiny Deutsche Post byl od roku 1990.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK