"Vzhledem k tomu, že výroba biopaliv a tedy i výroba pohonných hmot s vyšší koncentrací biopaliv je nákladnější než výroba klasických fosilních paliv, je nutné tato paliva finančně zvýhodnit tak, aby byla zajištěna jejich konkurenceschopnost na trhu," uvádí předkládací zpráva z ministerstva zemědělství.
Státní rozpočet na nižším výběru spotřební daně přijde v roce 2009 o více než miliardu korun, v dalších letech o ještě vyšší částku. Ministerstvo ale tvrdí, že celkový dopad bude kladný. Výpadek totiž vyrovná vyšší domácí produkt - a tedy zvýšený výběr jiných daní - díky výrobě biopaliv z domácích zdrojů. Navíc se relativně sníží dovoz ropy.
Od spotřební daně by podle ministerského návrhu měla být v případě vysokoprocentních směsí osvobozena pouze biosložka. Podíl fosilního paliva ve směsi zůstane zatížen plnou spotřební daní.
Nulová sazba daně by se týkala pouze paliv s vyšším obsahem biosložky, nevztahovala by se na povinné přimíchávání, které je v Česku povinné od září 2007 pro naftu, respektive ledna 2008 pro benzin.
V roce 2010 chce mít EU podíl biopaliv na spotřebě pohonných hmot ve výši 5,75 procenta podle energetického obsahu. Již nyní je zřejmé, že pouze přimícháváním biosložky do fosilních paliv nelze cíle dosáhnout. Právě podpora vysokoprocentních a čistých biopaliv má k naplnění daného cíle.
Energeticko-klimatický balíček, který v lednu představila Evropská komise, počítá s desetiprocentním podílem biopaliv v pohonných hmotách v roce 2020 pro všechny státu EU.