"I když jsme za posledních pět let výrazně snížili korporátní daně, vůle podniků zvažovat přesun sídla do daňového ráje se zvýšila. Stačí vám k tomu jen malý tým právníků a obvykle jeden advokát na místě," řekl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Daněmi se podle něj nedá konkurovat, taková strategie by zlomila státní rozpočet. Je třeba se zaměřit na zlepšení institucionálního prostředí a kompletní přepsání daňových zákonů směrem k větší jednoduchosti a motivaci, dodal.
Také poradenská společnost Apogeo, která se daňovým plánováním zabývá, eviduje jasný trend nárůstu zájmu o využití zahraničních struktur. U žádostí o přesun sídla do zahraničí jde o meziroční nárůst o více než 50 procent, uvedl manažer firmy Petr Noščák. Roste podle něj zájem především o některé státy Evropské unie, především Kypr a Nizozemsko. Hlavními důvody přesídlení není pouze výhodnější daňová legislativa, ale i vstřícnější podnikatelské prostředí, podotkl.
V Německu jsou v podezření zřejmě stovky milionářů po celé zemi, z nichž odhadem 700 převádělo peníze do Lichtenštejnska. Prokuratura v Německu vede vyšetřování i proti třem německým bankám, které údajně obviněným umožnily schovat prostředky na svých kontech a v trezorech. Jednotliví pracovníci nejmenovaných bank jsou rovněž podezřelí, že klientům radili s ukládáním peněz do lichtenštejnských nadací, čímž prý napomáhali k daňovým únikům.
"Je jisté, že snahy o daňovou optimalizaci se vyskytují také v českém daňovém prostředí," míní mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Finanční úřady prověřují podezřelé transakce v případech, kdy na ně narazí v daňovém řízení, nebo když jsou na ně upozorněny partnerskými daňovými správami. "Vliv německého případu může nastat v situacích, kdy správce daně narazí na shodné schéma, které nám bude známo ze SRN," poznamenal.
Německo se rozhodlo získané informace předat i vládám dalších zemí, pokud o to požádají. Zájem už projevily Finsko, Švédsko a Norsko. Spolupracovat už začaly vlády USA a Velké Británie, které využívají data získaná od jednoho informátora. Zájem již projevilo také Česko. "Česká daňová správa očekává v nejbližších dnech oficiální nabídku od německé strany. Pokud ji nedostane, o informace požádá sama. Může také využít mezinárodní sdružení daňových správ IOTA, v rámci které dochází k výměně informací," řekl Jakob.