TIC se zabývala fungováním 210 společností založených podle obchodního zákoníků, které vlastní 13 krajských měst včetně Prahy. Vytvoření těchto firem je sice podle organizace v řadě případů výhodné, zároveň ovšem přináší rizika spojená s efektivním vynakládáním veřejných peněz. Současná legislativa přitom místní samosprávy nijak neomezuje v zakládání obchodních společností či v majetkových vstupech do již existujících subjektů.
Provedená studie krajských měst podle ředitele TIC Davida Ondráčky ukázala, že nejproblematičtější je situace kolem správného uplatnění a dodržování zákona o veřejných zakázkách. "Obecní obchodní společnosti nedodržují či nesprávně implementují zákon o veřejných zakázkách. Některé firmy za období květen 2004 - září 2007 nevyhlásily žádné zadávací řízení podle zákona o veřejných zakázkách," upozornil. Podle něj je přitom nepravděpodobné, že by firmy nenakupovaly zboží nebo služby, jejichž hodnota přesáhla dva miliony korun.
Tento stav je tak podle studie i důsledkem nedostatečné kontroly a transparentnosti fungování obecních společností. "Pouhá polovina sledovaných společností zveřejňuje své výroční zprávy na internetu," uvedl Ondráčka.
Proto je podle něj nutné zvýšit kontrolu obecních obchodních společností v oblasti zadávání veřejných zakázek nebo zvýšit transparentnost finančních toků v těchto firmách. "Standardem by mělo být rovněž zveřejňování výročních zpráv na internetu," uvedla TIC. Vhodné by podle studie bylo rovněž upravit daňový a účetní systém tak, aby samosprávy nebyly vedeny k masovému zakládání obchodních společností.
TIC tak doporučuje, aby obecní samosprávy v souladu se svým základním posláním utlumily klasické podnikatelské aktivity a soustředily se na základní okruh nekomerčních činností.
Více než 40 procent HDP je totiž v České republice vytvářeno veřejným sektorem. "Podstatná část těchto prostředků je vydávána na zajišťování služeb občanům na úrovni obecních samospráv, jež k tomu v řadě případů používají takzvané obecní obchodní společnosti," upozornila organizace.