Topolánek v USA lobboval za Tůmu ve vedení EBRD

01.03.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington/Praha 1. března (ČTK) - Premiér Mirek Topolánek požádal amerického prezidenta George Bushe o podporu českému kandidátovi na post prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Na tuto funkci v pondělí česká vláda nominovala současného guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu. Předseda vlády to uvedl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Téma kandidatury na křeslo šéfa EBRD bylo podle Topolánka výjimkou mezi jinak politickými tématy, o nichž oba státníci jednali během Topolánkovy návštěvy v USA. "Vlastně jediným vybočením mimo dohodnutou agendu byla prosba, aby (Bush) podpořil kandidaturu Zdeňka Tůmy na prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj, tedy pokud Tůma nejprve získá důvěru Evropské unie," řekl Topolánek. O nominaci budou kvůli jednotnému postupu jednat ministři financí EU v březnu.

Na Topolánkovu žádost americký prezident údajně zareagoval v žertu. "Dělal si legraci, že je to pro něj novinka, že jsou USA také členem této banky. Tak to určitě podpoříme vašeho kandidáta, říkal (Bush)," uvedl Topolánek.

Současným prezidentem EBRD je Jean Lemierre, kterému končí druhé čtyřleté funkční období letos v červenci. Vedle Tůmy, který již nominaci přijal, má vlastní kandidáty také Maďarsko a Německo.

Tůma již působil v EBRD během druhé poloviny roku 1998 jako výkonný ředitel. Tehdy zastupoval v představenstvu banky Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko. Viceguvernérem ČNB byl Tůma jmenován v roce 1999 a o rok později se stal guvernérem. V roce 2005 byl prezidentem republiky potvrzen v této funkci na další šestileté funkční období.

EBRD je mezinárodní finanční organizací určenou na pomoc transformujícím se zemím střední a východní Evropy a státům bývalého Sovětského svazu při jejich přechodu na tržní ekonomiku. Finanční operace uskutečňuje ve 29 zemích. Byla založena v roce 1990 a jejím sídlem je Londýn. Banka postupně přesouvá aktivity ze zemí střední Evropy hlavně na Balkán, Kavkaz, do Ruska, střední Asie a Mongolska.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK