...překotným růstem jednotné měny.
Euro si v každé z uplynulých pěti seancí zapsalo čerstvý historický rekord a vystoupalo vysoko nad hranici 1,50 dolaru, což prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Jeana-Claudea Tricheta i ministry financí eurozóny přimělo ke slovní intervenci.
Jean-Claude Juncker, předseda skupiny ministrů financí Eurogroup, řekl, že ministři i šéf ECB dlouze jednali o strategii u směnných kursů a shodli se, že vyjádří znepokojení nad nepřiměřenými pohyby.
Na znamení, jak vážně ECB bere současné zpevňování hodnoty eura, porušil Trichet obvyklou praxi a promluvil mimo formální tiskovou konferenci, aby zdůraznil, že Washington je nakloněn silnému dolaru.
"To je poprvé, co se Trichet postavil za ministry financí, a fakt, že ECB touto verbální intervencí projevuje solidaritu, ukazuje, že Evropa nabírá jiný kurs," řekl Adam Myers, tržní stratég z Credit Suisse.
"Důležité je, že Trichet vůbec zmínil politiku silného dolaru."
Řecký ministr financí Georgios Alogoskoufis nicméně řekl, že Eurogroup nejednala o možnosti intervence na devizovém trhu.
Euro v 10:30 oslabovalo o 0,1 procenta na 1,5188 dolaru <EUR=>, a drželo se tak necelý cent na dohled od pondělního historického maxima 1,5275.
Americká měna byla také stále pod tlakem vůči nízkoúročenému jenu, který těží z averze k riziku. Dolar slábl o 0,1 procenta na 103,23 jenu <JPY=>, zatímco v pondělí se propadl až na tříleté dno 102,59.
Dolarový index měřený proti koši šesti hlavních měn stagnoval poblíž 73,700 bodu <.DXY> poté, co v pondělí klesl až na 73,354 bodu, nejnižší úroveň od jeho založení v roce 1973.
Americká měna za uplynulý týden ztratila téměř 3,5 procenta vůči euru a 5 procent proti jenu v očekávání, že americká centrální banka bude ve snaze ochránit ekonomiku před recesí pokračovat v agresivním snižování úrokových sazeb.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]