...Francie.
Soupeři náměstka německého ministra financí v souboji o kormidlo EBRD jsou guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, bývalý řecký ministr financí Jannos Papantoniu a bývalý guvernér maďarské centrální banky György Surányi.
Současný prezident EBRD Jean Lemierre nebude usilovat o třetí funkční období.
Mirow se ukázal jako vedoucí kandidát v době, kdy se ministři financí členských zemí EU chystali záležitost neformálně prodiskutovat během oběda na pravidelném měsíčním zasedání.
"Mirow se těší největší podpoře," řekl diplomat z prostředí EU a dodal, že Česko stále prosazuje svého kandidáta. Záležitost podle diplomata nemusí být vyřešena do příští schůzky šéfů financí EU, plánované na duben.
Papantoniu spravoval řecké finance v letech 1994 až 2001, kdy vládla socialistická strana PASOK.
Surányi, někdejší šéf maďarské centrální banky (MNB) nyní vede divizi střední a východní Evropy banky Intesa Sanpaolo <ISP.MI> a předsedá představenstvu CIB, maďarské dcery italské skupiny.
Francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová řekla v pondělí večer, že Francie podporuje Mirowa.
Sám Mirow v pondělí řekl listu Financial Times Deutschland, že jako bývalý finanční představitel svobodného města Hamburk má zkušenosti s velkými infrastrukturními projekty, jako je rozšíření kapacity městského přístavu.
"Měl jsem provozní zodpovědnost za tyto velké projekty," řekl Mirow. "Jasně mi to ukázalo, jak mohou rozvojové projekty utvářet širší ekonomiku celé oblasti."
EBRD, sídlící v Londýně, byla založena v roce 1991 na podporu podnikání ve střední a východní Evropě a zemích bývalého Sovětského svazu.
O novém šéfovi banky by se mělo rozhodnout na summitu guvernérů EBRD 18. až 19.května v Kyjevě, přičemž případná dohoda ministrů financí zemí EU by příslušnému kandidátovi prakticky zajistila jmenování.
[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]