Leteckou dopravu v Německu ochromila stávka

05.03.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 5. března (ČTK) - Německou leteckou přepravu dnes ochromila další vlna stávek zaměstnanců veřejného sektoru, kteří se tak domáhají zvýšení mezd. Dnešních protestů se účastní zaměstnanci největších německých letišť, ale i státních institucí od nemocnic po divadla a školky i městské hromadné dopravy v Berlíně. Největší německé aerolinky Lufthansa již oznámily, že ruší 142 letů, hlavně na domácích trasách. Letů do zahraničí by se stávka dotknout neměla.

Odborový svaz ver.di požaduje pro zhruba dva miliony státních zaměstnanců navýšení mezd o osm procent. Dnešní protesty se zaměřují hlavně na západní část země a letiště.

Další samostatnou desetidenní stávku dnes zahájili zaměstnanci veřejné dopravy v Berlíně. Stávka zastavila provoz metra, tramvají i autobusů a spolu se sněhovými přeháňkami způsobila vážné problémy při cestě do práce většině obyvatel města.

Mluvčí společnosti Fraport, která provozuje mezinárodní letiště ve Frankfurtu, uvedla, že dnes bylo zrušeno kolem 80 letů a další budou zpožděny. Zaměstnanci se sice mají dopoledne vrátit do práce, provoz se však pravděpodobně vrátí do normálu až ve čtvrtek. Ve Frankfurtu se k protestům připojilo kolem 1000 zaměstnanců převážně pozemního personálu a hasiči.

Druhé největší německé letiště v Mnichově zrušilo dnes dopoledne 100 z plánovaných 462 letů. Většina z nich byly lety domácí Lufthansy. Stávka ovlivnila také letiště v Düsseldorfu, Norimberku, Stuttgartu, Saarbrückenu, Dortmundu a letiště Kolín-Bonn a Münster-Osnabrück.

Desítky tisíc zaměstnanců veřejného sektoru již protestovalo na severu a východě země v úterý. Další stávky se mají před pátým kolem jednání se zaměstnavateli uskutečnit ve čtvrtek, tentokrát na jihu země.

Předpokládané poslední, už páté, kolo jednání, které se uskuteční ve čtvrtek a v pátek v Postupimi, mezi zaměstnanci a zaměstnavateli zatím neslibuje žádný pokrok. Vláda počítá se zvýšením mezd pro nejbližší dva roky o pět procent, požaduje ale i prodloužení pracovního týdne. Odbory to ale odmítají. Podle ekonomů by vysoké zvýšení mezd mohlo ohrozit cenovou stabilitu a znemožnit Evropské centrální bance snížení úrokových sazeb.

Problémům čelí také německá železniční společnost Deutsche Bahn. Svaz německých strojvůdců (GdL) v úterý pohrozil, že příští pondělí zahájí neomezenou stávku, pokud vedení drah nepodepíše s odbory do pátku novou mzdovou dohodu, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK