Stavbaři: Obor bude nejvíce limitovat energetika a ekologie

05.03.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. března (ČTK) - Energetická situace v České republice a ve světě se stane v příštích letech hlavním limitujícím faktorem pro další růst stavebnictví i celého hospodářství. Stejným způsobem bude působit také tlak na omezení negativních vlivů na životní prostředí. Na Fóru českého stavebnictví 2008 to dnes řekl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Miloslav Mašek.

"Ropa překonala stupeň zlomu a už se nikdy nebude těžit, jako se těžila," uvedl Mašek k rostoucím cenám suroviny. Podobné problémy podle něj nastanou s výrobou elektřiny a Česká republika měla už dávno začít připravovat jaderné elektrárny. "Hrátky s větrníky na horách nás nezachrání," dodal šéf SPS. Pro energii z jádra se ve středu na Žofínském fóru vyjádřil také premiér Mirek Topolánek.

Klíčovým limitujícím faktorem stavebnictví však podle Maška bude také životní prostředí. "Na trhu se uplatní ten, kdo bude umět postavit stavbu s minimálními nároky na energie a dopady do životního prostředí," vysvětlil.

Mezi dalšími omezujícími vlivy na růst stavebního průmyslu jmenoval ředitel SPS trvalý nedostatek kvalifikovaných pracovníků, zvyšování cen surovin, zdražování stavebních hmot nebo růst mezd na úroveň EU.

Negativně bude podle něj působit také omezování státních investic kvůli reformě veřejných financí, přijetí eura a sladění ekonomického cyklu Česka s cyklem EU i zvyšující se konkurence na stavebním trhu. Tlak investorů a kapitálu z východu bude dále sílit, řekl. "Čínští developeři sem již nejezdí, aby od nás získali zkušenosti, ale aby tady investovali," dodal Mašek.

Potíže může růstu stavebnictví způsobit i kvalita státní správy. "Úroveň státní správy v posledních letech značně klesá," řekl šéf SPS. Pozice na ministerstvech se podle něj rozdělují nikoli podle odborného, ale podle stranického klíče. "Jestliže na nějakém ministerstvu tvrdí, že už nebudou řídit sektorově, ale průřezově, obávám se, že je to kvůli tomu, že tam již oboru nikdo nerozumí," dodal.

Hodnota nových stavebních zakázek uzavřených v loňském roce se podle údajů Českého statistického úřadu snížila meziročně o 11,9 procenta na 263,5 miliardy korun. Podle analytiků i stavbařů se na poklesu podepsal především nižší objem veřejných tendrů a změny v daních.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK