...ekonomiku světa, se držel stále na dohled od rekordně nízkých úrovní.
Případné slabé výsledky průzkumu aktivity ve službách (ISM) Spojených států, jenž vyjde v 16:00 SEČ, či páteční zprávy o tvorbě pracovních míst mimo zemědělský sektor by podpořily předpoklad dalšího razantního snižování úrokových sazeb americké centrální banky (Fed) ve snaze stabilizovat ekonomiku.
Ve 14:15 vyjdou také údaje agentury ADP o únorové zaměstnanosti v soukromém sektoru Spojených států, považované za předzvěst klíčové páteční zprávy.
"Pozornost se přesunula od trhů s aktivy zpět k americkým makrodatům a zvláště k předběžným ukazatelům tvorby pracovních míst, které se dozvíme dnes," řekl Adam Cole, šéf pro globální devizovou strategii z RBC Capital Markets.
"Obě dnešní zprávy od ADP a ISM mají potenciál docela výrazně proměnit očekávání ohledně pátečních údajů o zaměstnanosti," řekl Cole.
Dolar v 11:20 posiloval vůči euru o 0,1 procenta na 1,5188 <EUR=>, a držel se tak na vzdálenost necelého centu od rekordního dna 1,5275 z pondělí. Proti koši šesti hlavních měn dolar přidával 0,2 procenta na 73,792 bodu <.DXY>, vůči japonské měně zpevňoval o 0,4 procenta na 103,66 jenu <JPY=>.
Euro mezitím zaznamenalo historické maximum vůči sužované britské měně na 76,89 pence <EURGBP=>. Libra pod tíhou slabých údajů o spotřebitelské důvěře prudce oslabila i k dolaru <GBP=>.
75 BPS NARÁZ?
Dolar za uplynulý týden ztratil téměř 3,5 procenta vůči euru a 5 procent proti jenu v očekávání, že Fed bude ve snaze chránit ekonomiku před recesí pokračovat v agresivním snižování sazeb.
Prezident centrální banky Ben Bernanke v úterý řekl, že množství nesplácených hypoték a zabavených nemovitostí zřejmě ještě stoupne, zatímco ceny domů dále klesnou.
Finanční trhy nyní počítají ze 70 procent <FEDWATCH>, že Fed na březnovém zasedání srazí úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů naráz poté, co je od září uvolnil již o 225 bazických bodů.
Únorový index aktivity ve službách ISM se má podle odhadu analytiků zvýšit na 47 bodů z lednových 44,6 bodu, a setrvat tak pod úrovní 50 bodů, která odděluje růst od poklesu v sektoru.
Druhý měsíc kontrakce v tomto odvětví by výrazně podpořil argumenty analytiků, kteří tvrdí, že Spojené státy se již nacházejí v recesi.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]