...sazeb
* KDY: Inface 14.března v 9:00, měnové rozhodnutí 25.března
* Inflace se čeká na 14měsíčním vrcholu, sazby beze změny
Martin Šanta
Slovenská inflace v únoru pravděpodobně vyšplhala na 14měsíční vrchol kvůli cenám potravin a energií, ale úrokové sazby zůstanou v březnu beze změny před jarním jednáním s EU o vstupu do eurozóny, ukázal ve čtvrtek průzkum Reuters.
Medián předpovědí 10 respondentů ukazoval na únorové zrychlení meziroční inflace harmonizované se standardy Evropské unie (HICP) na 3,3 procenta z lednových 3,2 procenta.
Na meziměsíční bázi trh čeká nárůst cen o 0,2 procenta po skoku o 1,2 procenta v předchozím měsíci.
"Za zrychlením inflace stojí nákladové položky jako potraviny a mírné navýšení cen bydlení spojené s (vyššími) cenami energií," řekl Miroslav Frayer, analytik Komerční banky.
Inflace v posledních několika měsících nabrala tempo právě kvůli vysokým cenám potravin a ropy.
Růst spotřebitelských cen představuje hlavní překážku na cestě Slovenska ke vstupu do eurozóny, plánovanému na rok 2009.
Bratislava sice splnila inflační kritérium pro přijetí eura, stanovené na maximálně 1,5 procentního bodu nad průměrem tří zemí s nejnižší inflací v EU, ale přetrvávají pochybnosti, zda dokáže takový výsledek udržet.
Národní banka Slovenska (NBS) ponechala v únoru desátý měsíc v řadě klíčovou dvoutýdenní repo sazbu na 4,25 procenta, když uvedla, že rekordní loňský růst o 10,4 procenta nevytváří inflační tlaky ani neukazuje na přehřívání hospodářství.
Průzkum ukázal, že analytici čekají, že NBS v březnu se sazbami opět nepohne s tím, jak inflaci nadále pohánějí nákladové faktory a zpevňující koruna ji pomáhá držet na uzdě.
"Vnější dopad globálního růstu cen energií a potravin dává NBS argumenty, aby nereagovala na to, čemu se říká dočasné navýšení inflace. Inflační očekávání totiž zůstávají mírná, částečně díky kampani před přijetím eura," řekl Vladimír Vano, hlavní ekonom Volksbank v Bratislavě.
"Navíc růst reálných mezd zůstává zdravý, v souladu se vzestupem produktivity, a tak nepůsobí bezprostřední poptávkové inflační tlaky," dodal Vano.
Slovensko musí před vstupem do eurozóny sladit svou měnovou politiku s Evropskou centrální bankou (ECB). Hlavní sazba ECB nyní stojí na 4,0 procenta, ale analytici čekají její pokles.
(PRO TABULKU PŘEDPOVĚDÍ KLIKNĚTE NA [ID:nL06917062])
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]