Fed podpoří ekonomiku dalšími penězi, dodá až 100 miliard dolarů

07.03.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 7. března (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) podpoří největší světovou ekonomiku dalšími penězi. Komerčním bankám chce v březnu poskytnout až 100 miliard dolarů na běžný provoz, a zmírnit tak dopady krize na úvěrových trzích. Původně Fed předpokládal, že komerčním bankám v aukci nabídne pouze 60 miliard dolarů.

"Federální rezervní systém objem těchto aukcí ještě zvýší, pokud to bude zapotřebí. Abychom účastníkům trhu poskytli větší jistotu, budeme termínové aukční facility (TAF) nabízet ještě minimálně šest měsíců," píše Fed ve své tiskové zprávě. Peníze z programu TAF centrální banka poskytuje podle toho, jaký úrok zájemci nabídnou.

Fed bude pořádat aukce finančních zdrojů 10. a 24. března a na každé z nich dá k dispozici 50 miliard dolarů. Banky tak budou mít možnost obstarat si krátkodobé půjčky, které běžně získávají od jiných komerčních bank. Na finančních trzích stále panuje značná nedůvěra a banky se zdráhají půjčit jedna druhé.

V rámci dalšího opatření centrální banka zvýšila na 100 miliard dolarů objem repo operací. Fed se snaží napumpovat do bankovního systému dostatek finančních prostředků, které komerční banky potřebují k běžnému provozu a k poskytování půjček svým zákazníkům. Fed zahájil iniciativu loni v prosinci a své kroky koordinuje s centrálními bankami dalších zemí.

Ekonomové upozorňují, že Spojené státy balancují na hranici recese, podle některých názorů už v recesi jsou. Recese se definuje jako dvě čtvrtletí po sobě, kdy reálně klesá hrubý domácí produkt. Statistika ukazuje, že ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika rostla tempem pouze 0,6 procenta a první odhady za první čtvrtletí budou k dispozici koncem dubna.

Za krizi důvěry mezi bankami primárně mohou problémy v části hypotečního trhu v USA. Vzhledem ke komplexnosti investičních nástrojů a strukturovaným produktům jsou některá aktiva vázána na méně kvalitní hypotéky, takže nákup takových produktů může být rizikový, aniž to banky předem vědí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK