...států umocnily obavy o stav největší světové ekonomiky a vystupňovaly globální averzi k riziku.
Hlavní tokijský index Nikkei <.N225> v pondělí klesl na dvouapůlleté dno a evropské burzy ztrácely půl procenta, když neutěšené páteční údaje o počtu pracovních míst ve Spojených státech poškodily důvěru a poslaly investory do relativně bezpečné náruče nízkoúročených měn, jako jsou jen nebo frank.
Americká centrální banka (Fed) mezitím v pátek oznámila sérii mimořádných opatření, jež mají do bankovního systému nalít 200 miliard dolarů, a zmírnit tak soustavné tlaky na likviditu. Současně však svým postupem posílila dojem, že peněžní trhy jsou ve špatném stavu.
"Trh je nervózní, uvidíme další agresivní reakce Fedu. A fakt, že Fed minulý týden dodal na trh další likviditu, ukazuje, že si musí dělat starosti kvůli některým problémům na trhu," řekl Chris Turner, šéf devizové strategie v ING.
Dolar v 11:15 klesal o 0,7 procenta na 102,06 jenu <JPY=> poté, co v pátek spadl na osmileté dno 101,41 jenu.
Euro rostlo o 0,2 procenta na 1,5375 dolaru <EUR=>, a zvolna tak mířilo zpět k pátečnímu rekordu 1,5459.
Proti nízkoúročené švýcarské měně dolar slábl o 0,4 procenta na 1,0222 franku <CHF=>, a vracel se tak k pátečnímu historickému minimu 1,0135.
Implikovaná pravděpodobnost, že Fed příští týden sníží úrokové sazby o celý procentní bod, po šokující páteční zprávě o únorovém úbytku pracovních míst stoupla zhruba na 25 procent, ačkoli později polevila.
Investoři stále očekávají, že Fed na měnovém zasedání 18.března srazí hlavní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů ze současných 3 procent.
Evropská centrální banka (ECB) oproti tomu minulý týden ponechala úroky beze změny s hlavní sazbou na úrovni 4 procent a ekonomové oslovení Reuters neočekávají uvolnění její politiky ani na příštím měnovém zasedání v dubnu.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]