"Vidíme, že mezi protekcionisty se stále více zemí EU dává dohromady. Nás jakožto strážce volného obchodu to děsí," řekla ministryně. "Musíme to každý den sledovat a liberální země musí těsněji spolupracovat," dodala Björlingová po schůzce ministrů obchodu v Bruselu.
Björlingová uvedla, že v poslední době jednala se svými protějšky z Německa, Británie, České republiky, Dánska, Finska a tří pobaltských zemí o vytvoření koordinované aliance zastánců volného obchodu. "Musíme mluvit jedním jasným a silným hlasem, stejně jako to dělají protekcionisté," řekla ministryně; odmítla však konkretizovat, které země řadí do ochranářského tábora.
Tradičně protekcionistickou je Francie, která v poslední době aktivně organizuje podobně smýšlející země EU, aby se stavěly proti dalším ústupkům v liberalizaci zemědělského obchodu v rámci jednání Světové obchodní organizace (WTO). Paříž rovněž podle pozorovatelů pomáhá blokovat jakékoli snahy Bruselu o zmírnění antidumpingových pravidel pro dovoz. Naopak vůdcem liberálního tábora je právě Švédsko, které na ministerských zasedáních EU pravidelně vede boje s těmi, kdo chtějí uvalovat sankční cla na levné zboží z Číny a dalších rozvojových zemí.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy tvrdí, že Evropa potřebuje více ochrany před nerovnou konkurencí, a označuje obchodní politiku EU za "naivně" otevřenou. Důrazné kroky na ochranu svých průmyslových výrobců také podniká Itálie. Björlingová konstatovala, že protekcionistické nálady jsou na vzestupu i v USA, kde se demokratičtí kandidáti na prezidenta trumfují v tom, kdo více zpochybní sjednané dohody o volném obchodu, především severoamerickou dohodu NAFTA.
Klíčový pro další vývoj souboje obou táborů v EU bude postoj Německa. Největší světový vývozce je tradičně pro volný obchod, podle některých expertů se však v poslední době objevují známky, že se Berlín od liberálního kréda poněkud odklání.