"Podrobnosti transakce nebudou zúčastněné strany podle vzájemné dohody zveřejňovat," řekl Stavěl. Společnost Czech Coal N.V. registrovaná v Nizozemsku drží ve skupině a v MUS 51procentní podíl. Zbývající devětačtyřicetiprocentní podíl vlastní kyperská společnost Indoverse Czech Coal Investments podnikatele Pavla Tykače.
Kolem Mostecké uhelné a jejího uhlí krouží velcí energetičtí hráči. Před koncem loňského roku o koupi firmy - dosud neúspěšně - jednala tuzemská elektrárenská jednička ČEZ. Společné plány na výstavbu hnědouhelné elektrárny loni oznámili rovněž MUS a německý koncern E.ON.
Podle MF Dnes měli ve firmě Czech Coal N.V. doposud Koláček a Měkota po 40 procentech akcií a Bobela s Pudilem po 10 procentech. Nyní ji tak kontrolují pouze Bobela s Pudilem.
Oba jsou zároveň manažery klíčových společností skupiny. Bobela je předsedou představenstva MUS a Pudil je předsedou představenstva a generálním ředitelem Czech Coal.
Na strategických záměrech skupiny se změnou v akcionářské struktuře podle Stavěla nic nemění. "Zájmem Czech Coal je dosažení postavení nejúspěšnějšího nezávislého obchodníka na trzích s elektrickou energií a hnědým uhlím," dodal mluvčí.
Mostecká uhelná těží hnědé uhlí ve dvou lokalitách. Vršany mají zásoby uhlí v rámci územních limitů až do roku 2058, lom ČSA zhruba do roku 2020. Za hranicemi ekologických limitů však leží podle odhadu MUS dalších 750 milionů tun uhlí.
Vedle Mostecké uhelné a obchodníka s energetickými komoditami Czech Coal do skupiny dále patří řada obslužných společností a majetkové účasti v regionálních teplárnách. Skupina zaměstnává více než 6000 lidí.