Fed a další centrální banky opět výrazně podpoří likviditu

11.03.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington/New York 11. března (ČTK) - Federální rezervní systém (Fed) Spojených států ve spolupráci s centrálními bankami nejvyspělejších zemí světa podpoří globální ekonomiku částkou až 200 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu Kč). Jde o peníze na zmírnění dopadů úvěrové krize, která řadě komerčních bank znemožňuje efektivní fungování.

"Od koordinované intervence v prosinci 2007 centrální banky zemí G10 pokračují v úzké spolupráci a pravidelných konzultacích v otázce likvidity a financování trhů. Na některých těchto trzích se znovu zvýšilo napětí," připustil Fed. Ten své kroky koordinuje s Evropskou centrální bankou (ECB) a s centrálními bankami Švýcarska, Velké Británie a Kanady.

Kurz dolaru na zprávu zareagoval silným růstem a vůči japonskému jenu se dostal na 102,98 JPY, zatímco těsně před oznámením se pohyboval kolem 102,10 JPY. Vůči euru zpevnil na 1,5425 z 1,5460 USD.

Fed bude v rámci dodatečné podpory bankovního systému poskytovat primárním dealerům zdroje na 28 dnů, zatímco nyní je zpravidla poskytuje pouze přes noc. Rozšíří také možnosti zástavy, kterou bude moci využívat k žádosti o poskytnutí půjček. Banky si mohou prostředky obstarat v aukcích, které začnou 27. března.

Fed poskytuje peníze bankám i v rámci jiných programů a tento týden už rozšířil takzvanou termínovou aukční facilitu (TAF) z původních 60 miliard na 100 miliard dolarů. Peníze jsou k dispozici prostřednictvím aukcí, které se konají 10. a 24. března. Peníze z programu TAF se poskytují podle toho, jaký úrok zájemci nabídnou.

Na finančních trzích panuje od loňska značná nejistota, která způsobuje, že banky si vzájemně nevěří a odmítají si půjčovat peníze na běžný provoz. Některé z nich tak mají problémy se zajištěním úvěrů pro své klienty, což vede k razantnímu růstu sazeb na mezibankovním trhu. Fed se zvýšením likvidity snaží tyto úroky snížit.

Za krizi důvěry mezi bankami primárně mohou problémy v části hypotečního trhu v USA. Vzhledem ke komplexnosti investičních nástrojů a strukturovaným produktům jsou některá aktiva vázána na méně kvalitní hypotéky, takže nákup takových produktů může být rizikový, aniž to banky předem vědí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK