...když povolily finančním firmám používat hypotéky jako zástavu.
Akcie vylétly a dluhopisy klesly, což naznačilo, že finanční trhy považují tento plán za možný lék na utišení krize, jež ohrožuje světový hospodářský růst. Index amerických blue chips vyskočil po zahájení seance o 2 procenta.
Ve snaze zmírnit úvěrovou tíseň narušující tok financí a ochránit světovou ekonomiku před kontrakcí oznámily Fed, Bank of Canada, Bank of England, Evropská centrální banka a Švýcarská národní banka sérii agresivních kroků na podporu likvidity.
Fed rozšířil program půjček jištěných cennými papíry a nabídl primárním obchodníkům 200 miliard dolarů ve vysoce likvidních státních dluhopisech, a to na období 28 dní. Objem hotovosti nabídnuté primárním dealerům významně rozšiřuje spektrum hypotečních zástav, jež mohou být použity.
ECB uvedla, že dá do aukce 15 miliard dolarů na 28 dní, švýcarská centrální banka 6 miliard dolarů a Bank of Canada poskytne 4 miliardy kanadských dolarů.
Navzdory pozitivní reakci trhu však někteří analytici zpochybňovali trvanlivost účinků zatím poslední akce centrálních bank. Předchozí kroky Fedu a jeho protějšků dokázaly trhy nakrátko oživit, ale ty se po dalším návalu kreditní tísně opět propadly.
"Tahle akce Fedu je dobrá na den dva," řekl Michael Cheah, portfoliový manažer u firmy AIG SunAmerica Asset Management.
"Na trhu jsou tři problémy. Cena peněz, likvidita a riziko obchodního partnera. Fed může udělat vše, co je v jeho silách v prvních dvou oblastech, když se pokusí snížit sazby a cenu peněz. Riziko obchodního partnera ale neztlumí."
Banky po sedmi měsících neklidu na trhu v podstatě ztratily vzájemnou důvěru, a zdráhají se tak půjčovat si peníze mezi sebou. To zvyšuje cenu peněz pro spotřebitele a firmy, jež pohánějí světovou ekonomiku.
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]