PRŮZKUM-Recese je v USA nablízku, ale vysoká inflace trvá

12.03.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Spojené státy se v současnosti blíží recesi nebo se v ní již nacházejí a spolu se zpomalující Evropou přitom čelí větším inflačním tlakům, což...

...bude v příštích měsících komplikovat rozhodování centrálních bankéřů. Ukázaly to ve středu průzkumy agentury Reuters.

Ekonomové nyní podle mediánu odpovědí vidí 60procentní pravděpodobnost, že americká ekonomika letos sklouzne do recese. Průzkum byl převážně proveden ještě před úterní zprávou o injekci likvidity od centrálních bank v objemu přes 200 miliard dolarů do vyprahlých peněžních trhů.

Aktuální odhady poukazují na výrazný nárůst pravděpodobnosti recese americké ekonomiky ve srovnání se šancemi v rozmezí 40 až 45 procent, předpokládanými v předchozích třech měsících.

Ekonomové v aktuálním průzkumu revidovali níž již osmý měsíc v řadě prognózu růstu hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států na rok 2008, zatímco očekávání jádrové inflace pro letošní rok zvedli posedmé v řadě, a sice na 2,4 procenta z předchozích 2,3 procenta. Zvýšili také předpověď inflace eurozóny na 2,7 procenta ze 2,5 procenta očekávaných před měsícem.

Eurozóně ekonomové podle mediánu odhadů dávají jen 15procentní šanci na recesi v letošním roce. Nejslabšího bodu by přitom ekonomika bloku měla dosáhnout až napřesrok.

Uvolnění sazeb americké centrální banky (Fed) od minulého září celkem o 2,25 procentního bodu na současná 3 procenta a předpoklad jejich dalšího snížení o 1 procentní bod stojí v ostrém kontrastu vůči nečinnosti Evropské centrální banky (ECB), která důrazně poukazuje na rekordně vysokou inflaci.

A zatímco šéfa Fedu Bena Bernankeho v březnu téměř jistě čeká další výrazné snižování úrokových sazeb, prezident ECB Jean-Claude Trichet letos podle ekonomů uvolní úroky jen o půl procentního bodu ze současných 4 procent, přičemž ke snížení o prvních čtvrt procentního bodu zřejmě dojde v květnu či červnu.

Rozdíl mezi oběma přístupy centrálních bank se dobře odráží na devizovém trhu, kde euro brzy setřáslo vliv injekce likvidity hlavních centrálních bank, pozitivní pro americkou měnu, a ve středu otestovalo čerstvý rekord na 1,55 dolaru <EUR=>.

[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK