...eura)
Inflace na Slovensku v únoru kvůli cenám potravin a bydlení zrychlila na 14měsíční maximum, ukázaly čtvrteční údaje, podle analytiků je však země stále na dobré cestě ke splnění testu pro přijetí eura.
Meziroční inflace počítaná podle národní metodologie vyskočila na 4,0 procenta z lednových 3,8 procenta, uvedl Slovenský statistický úřad. Trh čekal výsledek 3,9 procenta.
Meziměsíčně ceny stouply o 0,4 procenta, rovněž mírně nad odhady analytiků, kteří počítali se zvýšením o 0,3 procenta.
Národní banka Slovenska (NBS) v rámci plánu na přijetí jednotné měny v příštím roce ovšem zakládá svůj inflační cíl na indexu spotřebitelských cen harmonizovaném s kritérii EU (HICP).
Analytici uvedli, že odlišná struktura HICP znamená, že klíčové měřítko cenové stability nepřesáhne předpovídaný meziroční růst o 3,3 procenta, což představuje rovněž 14měsíční maximum. Údaje o slovenském HICP vyjdou v pátek v 9:00.
Výsledek národní inflace by neměl mít v blízké době vliv ani na měnovou politiku NBS, neboť ekonomové očekávají, že se Slovensko pohodlně udrží pod inflačním prahem pro přijetí eura, až bude na jaře hodnocena připravenost na vstup do eurozóny.
"Slovensko bude i nadále plnit Maastricht, na tom se nic nemění a rezerva bude stále dostatečná," řekla analytička Silvia Čechovičová z ČSOB v Bratislavě.
"Očekáváme, že sazby zůstanou beze změny až do rozhodnutí o přijetí eura," řekla. "Do té doby je manévrovací prostor centrální banky omezený. I tak není příliš v jejich moci ovlivňovat inflaci, neboť ta je tažena hlavně nákladovými faktory."
NBS v únoru ponechala klíčovou dvoutýdenní repo sazbu podesáté v řadě beze změny na 4,25 procenta, 25 bazických bodů nad nastavením srovnatelné sazby v eurozóně.
Podle maastrichtských kritérií nesmí 12měsíční klouzavá míra inflace země, jež se uchází o přijetí eura, překročit o více než 1,5 procentního bodu průměr tří zemí s nejnižší inflací v EU.
"Tohle je spíš signál pro vládu (než pro centrální banku)," řekl analytik Eduard Hagara z ING Bank.
"Vláda chce silnou korunu, aby udržela nízkou inflaci. Rostoucí ceny by ji mohly motivovat k silnějšímu kursu, až se bude stanovovat konverzní kurs koruny k euru," dodal.
Slovenská koruna, jež minulý týden dosáhla historického maxima 32,250 za euro <EURSKK=>, na čtvrteční údaje o inflaci nereagovala.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]