...podporoval růst ekonomiky, možná povoluje.
Maloobchodní tržby v únoru klesly o 0,6 procenta a s vyloučením automobilového sektoru ubraly 0,2 procenta, zatímco trh čekal v obou případech nárůst o 0,2 procenta.
Počet nezaměstnaných dosud pobírajících podporu dosáhl v posledním únorovém týdnu nejvyšší úrovně za téměř dvaapůl roku. Ukázaly to ve čtvrtek oddělené vládní zprávy.
Spotřebitelé, kteří pohánějí růst ekonomiky Spojených států zhruba ze dvou třetin, se drželi zpátky s výdaji u širokého spektra zboží, když ceny potravin a energií prudce rostly, zatímco hodnota jejich domů klesala.
"Je to sestupná spirála odpovídající recesi," řekl Kurt Karl, hlavní ekonom Swiss Re v New Yorku. "Protože jsou spotřebitelské ceny tak vysoké, je vidět, jak to dopadá na spotřebitele. Nedokáží to financovat a úvěrový trh zamrzá."
Mnohé firmy na Wall Street věří, že ekonomika se již nachází v recesi.
Předseda představenstva a generální ředitel JPMorgan Jamie Dimon ve středu varoval, že se čeká další oslabování trhu s bydlením, jenž si vede nejhůř od krize ve 30.letech minulého století, a bude bezprecedentní.
"Finanční podmínky jsou čím dál extrémnější," řekl Dimon a dodal, že centrální banka (Fed) a prezident George W.Bush musí udělat víc než dosud, aby sílící finanční krizi rozptýlili.
Analytici na Wall Street jsou si nyní téměř jistí tím, že Fed v úterý 18.března srazí úrokové sazby o 75 bazických bodů.
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]